12.01.2011 Kadry i płace

Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2011 r., sygn. I OSK 1120/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia NSA Anna Lech (spr.) Protokolant asystent sędziego Konrad Młynkiewicz po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej "[...]" Spółki z o.o. z siedzibą w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 1 lutego 2010 r. sygn. akt IV SA/Gl 508/09 w sprawie ze skargi "[...]" Spółki z o.o. z siedzibą w T. na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w K. z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie inspekcji pracy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 1 lutego 2010 r., sygn. akt IV SA/Gl Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę "[...]" Sp. z o. o. w T. na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w K. z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie inspekcji pracy.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał na następujący stan faktyczny sprawy: po przeprowadzeniu kontroli w dniach: 2, 3, 15 kwietnia 2009 r. Inspektor Pracy Państwowej Inspekcji Pracy nakazem z dnia [...] kwietnia 2009 r. na podstawie art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. Nr 89, poz. 589 ze zm.), nakazał Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością "[...]" w T. utworzyć służbę bezpieczeństwa i higieny pracy i zatrudnić pełnoetatowego pracownika tej służby.

Od tego nakazu odwołanie złożyła "[...]" Sp. z o.o. wnioskując o jego uchylenie.

Okręgowy Inspektor Pracy w K. decyzją z dnia [...] maja 2009 r., wydaną na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, uchylił zaskarżoną decyzję w całości i orzekł co do istoty sprawy poprzez nakazanie utworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Organ wskazał, że obowiązek powołania służby bezpieczeństwa i higieny pracy nałożono na pracodawcę na podstawie art. 23711 k.p., zgodnie z którym to przepisem pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Natomiast pracodawcy zatrudniający powyżej 100 pracowników nie mogą powierzać wykonywania zadań tej służby ani pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy, ani specjalistom spoza zakładu. Pracodawcy ci są zobowiązani utworzyć służbę bhp i zatrudnić w tym celu pracownika służby bhp na podstawie umowy o pracę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty