Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2011 r., sygn. I FSK 1248/10

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług na swój własny użytek definiują pojęcie działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika VAT. Nie można więc utożsamiać działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług z działalnością gospodarczą, o której mowa w prawie działalności gospodarczej. Nie będzie także na gruncie podatku od towarów i usług znajdować zastosowania definicja działalności gospodarczej sformułowana w Ordynacji podatkowej ani tym bardziej zawarta w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnikiem może być w zasadzie każdy samodzielny podmiot prawny, niezależnie od jego formy organizacyjno-prawnej.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 maja 2010 r. sygn. akt I SA/Kr 298/10 w sprawie ze skarg B. S. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 23 grudnia 2009 r. nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od października do grudnia 2005 r. i od stycznia do grudnia 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 1800 (jeden tysiąc dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 298/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi B. S. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 23 grudnia 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od października do grudnia 2005 r. i od stycznia do grudnia 2006 r.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że w wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej stwierdzono u podatnika nieprawidłowości w dokonywanych rozliczeniach podatku od towarów i usług za wskazane wyżej miesiące. Organ podatkowy I instancji ustalił bowiem, że w dniu 29 sierpnia 2005 r. B. S. podpisał umowę z L. Spółka z o.o. na wynajem budynku magazynowo - biurowego położonego w R. nr [...]. Czynsz za najem lokalu określono w wysokości 4.490 zł z terminem płatności do 14 następnego miesiąca. Aneksem do umowy najmu najemca zobowiązany został dodatkowo do pokrywania wszelkich podatków lokalnych i opłat związanych z użytkowaniem nieruchomości. B. S. jako wynajmujący nie wystawiał faktur VAT w związku z realizacją tej umowy, a czynności te nie znalazły swego odzwierciedlenia w ewidencji prowadzonej dla potrzeb podatku od towarów i usług, ani deklaracjach podatkowych VAT-7. Uzyskane kwoty ujmowane były jedynie przy okazji dokonywania rozliczeń w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W konsekwencji Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. w decyzjach z dnia 24 września 2009 r. powołując się na treść art. 15 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. zwana dalej u.p.t.u.) określił podatnikowi zobowiązanie podatkowego w podatku od towarów i usług za październik - grudzień 2005r. oraz za luty - grudzień 2006r., a za styczeń 2006r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne