21.12.2010

Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2010 r., sygn. II OSK 1032/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia del. NSA Janina Kosowska (spr.) Protokolant Daniel Zdzieszyński po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej E. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 stycznia 2009 r. sygn. akt VII SA/Wa 1591/08 w sprawie ze skargi E. M., R. M. i A. M. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2003 r. znak [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 stycznia 2009 r., sygn. akt VII SA/Wa 1591/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. M., R. M. i A. M. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2003 r., Nr [...], w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji.

Opisując stan faktyczny niniejszej sprawy, Sąd I instancji wskazał, iż decyzją z dnia [...] listopada 2002 r., Nr [...], Wojewoda Podkarpacki, po rozpoznaniu wniosku Gminy i Miasta Tyczyn, odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Starosty Rzeszowskiego z dnia [...] sierpnia 2001 r., Nr [...], w przedmiocie udzielenia skarżącemu - E. M. pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego zlokalizowanego na działce nr [...] w T.. W uzasadnieniu stwierdził, że postępowanie o udzielenie pozwolenia na użytkowanie prowadzi się m.in. w sytuacji, gdy organ stwierdzi, że zgłoszony przez inwestora obiekt został wykonany z naruszeniem warunków określonych w pozwoleniu na budowę [art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r., Nr 106, poz. 1126 ze zm.)], a tak sytuacja wystąpiła, zdaniem Wojewody, w niniejszej sprawie. Wskazał, że podstawą udzielenia przez Starostę Rzeszowskiego pozwolenia na użytkowanie była inwentaryzacja geodezyjna działki, inwentaryzacja budowlana wraz z orzeczeniem o zdatności obiektu do użytku, a także protokoły badań i sprawdzeń. Zauważył, że inwentaryzacja działki wykazuje, że inwestor zamiast szamba wykonał przyłącz kanalizacyjny w granicach własnej działki, a na powyższe podłączenie posiada umowę na odbiór ścieków z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej "[...]" Sp. z o.o. w Tyczynie. Jest to więc wystarczające do stwierdzenia, że odprowadzenie ścieków z obiektu jest prawidłowe. Zarzut, że kanalizacja do budynku została wykonana przez inwestora także pod drogą nie znalazł odzwierciedlenia w materiale dowodowym. Wojewoda zaznaczył jednocześnie, że postępowanie w sprawie pozwolenia na użytkowanie ma na celu stwierdzenie zdatności do użytku obiektu pod kątem zachowania przepisów techniczno-budowlanych. Bez znaczenia zatem dla tej oceny pozostają kwestie związane z naruszeniem cudzej własności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne