07.12.2010

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2010 r., sygn. II GSK 1002/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia del. WSA Maria Jagielska (spr.) Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J.S. W. S.A. w J. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 12 sierpnia 2009 r. sygn. akt V SA/Wa 367/09 w sprawie ze skargi J. S.W. S.A. w J. Z. na decyzję Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z dnia [...] 2009 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od J.S. W. S.A. w J. Z. na rzecz Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych kwotę 1200 (tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 sierpnia 2009 r., sygn. akt V SA/Wa 367/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę J. S. W. SA z siedzibą w J.- Z. na decyzję Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 5 stycznia 2009 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej z tytułu udzielenia zamówienia publicznego z naruszeniem prawa.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

Pismem z dnia 12 lipca 2007r. J. S. W. S.A. ( dalej - JSW lub Spółka), działając na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych ( Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655 - dalej upzp), poinformowała Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych ( Prezes UZP ) o wszczęciu postępowania w trybie zamówienia z wolnej ręki na dostawę dla kopalń JSW obudowy chodnikowej giętej V29 w łącznej ilości 1090 ton z terminem realizacji 30 dni od daty zawarcia umowy. W uzasadnieniu wyjaśniono, iż zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki uzasadnia natychmiastowa potrzeba dokonania bieżących zakupów obudowy jako podstawowego materiału używanego do zabezpieczenia podziemnych wyrobisk górniczych przy braku materiału alternatywnego, którym można byłoby go zastąpić. JSW w późniejszym piśmie kierowanym do Prezesa UZP stwierdziła dodatkowo, iż brak obudowy spowodowałby opóźnienie w drążeniu wyrobisk i dostępie do nowych ścian wydobywczych, co doprowadziłoby do zmniejszenia wydobycia węgla przez kopalnie i niewywiązania się Spółki z kontraktów zawartych z odbiorcami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne