Wyrok NSA z dnia 24 września 2008 r., sygn. II OSK 743/08

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Alicja Plucińska - Filipowicz Sędziowie NSA Krystyna Borkowska Del. WSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz (spr.) Protokolant Anna Wieczorek po rozpoznaniu w dniu 24 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 grudnia 2007 r. sygn. akt IV SA/Gl 496/07 w sprawie ze skargi D. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 6 grudnia 2007 r. sygn. akt IV SA/GL 496/07 oddalił skargę D. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] wydaną w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej.

Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że decyzją z dnia [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w C. nie stwierdził u A. S. choroby zawodowej wywołanej działaniem promieniowania jonizującego w tym nowotworu złośliwego z prawdopodobieństwem indukcji przekraczającym 10%, wymienionej w poz. 16/6 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115) - zwanego dalej również rozporządzeniem.

Podając motywy rozstrzygnięcia organ stwierdził, że A. S. był zatrudniony w latach 1981-1999 oraz 2001-2004 w Przedsiębiorstwie [...] na stanowisku górnika pod ziemią gdzie występowało narażenie na radon i produkty jego rozpadu. Ponadto w latach 1986-1989 pracując w kopalni uranu na W. był narażony na promieniowanie jonizujące związane z rudami uranu. W trakcie postępowania pozyskano orzeczenia lekarskie wystawione pośmiertnie przez Poradnię Chorób Zawodowych w S. oraz przez Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S., które nie rozpoznały choroby zawodowej. Z orzeczeń wynika, iż na podstawie udostępnionej dokumentacji medycznej rozpoznano występowanie zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawów biodrowych i kolanowych, które są wyrazem samoistnych zmian wstecznych tkanki łącznej. Zmiany te nie figurują w wykazie chorób zawodowych i nie są uważane za wywołane działaniem promieniowania jonizującego. Przy czym brak jest informacji o rozpoznaniu lub podejrzeniu u strony procesu nowotworowego. Dostępna dokumentacja nie wskazuje też na obecność jakiejkolwiek innej choroby, którą należałoby łączyć z przebytym narażeniem zawodowym na promieniowanie jonizujące.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne