03.12.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2008 r., sygn. II GSK 560/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski (spr.) Sędziowie Joanna Kabat-Rembelska NSA Małgorzata Korycińska Protokolant Sylwia Kizińska po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. Spółki z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. z dnia 20 lutego 2008 r. sygn. akt II SA/Sz 1080/07 w sprawie ze skargi B. Spółki z o.o. w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. z dnia 20 lutego 2008 r. sygn. akt II SA/Sz 1080/07, wydanym w sprawie ze skargi B. Spółka z o.o. w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia, oddalono skargę.

Wyrok zapadł na tle następującego stanu faktycznego:

B. Sp. z o.o. z siedzibą w S., zwana dalej "skarżącą", zawarła ze Wspólnotą Mieszkaniową N. S., pl. Ż. [...], [...], [...] i al. W. [...], [...] [...], [...], zwaną dalej "wspólnotą", umowę najmu na umieszczenie reklam na rusztowaniach przylegających do budynków wspólnoty, na których wykonywano roboty dociepleniowe. Rusztowania były umieszczone w pasie drogowym, na zajęcie którego wspólnota uzyskała zezwolenie zarządcy drogi.

Decyzją Prezydenta Miasta S. z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr [...] nałożono na skarżącą karę pieniężną w kwocie 13.500 zł z tytułu zajęcia, bez zgody zarządcy drogi, pasa drogowego drogi powiatowej al. W. w S. pod reklamę o powierzchni 450 m2, umieszczoną na rusztowaniu przy ścianie budynku administrowanym przez wspólnotę, za okres od dnia [...] czerwca 2007 r. do dnia [...] czerwca 2007 r. Jako podstawę prawną decyzji wskazano art. 19 ust. 5, art. 21 ust. 1 i 1a, art. 40 ust. 12 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115), zwanej dalej "u.d.p.", a także § 5 ust. 1 pkt 3 uchwały Nr XXVIII/567/04 Rady Miasta S. z dnia 30 października 2000 r. w sprawie ustalenia przebiegu dróg powiatowych w Mieście S. Stosownie do art. 19 ust. 5 u.d.p. w granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta. Zgodnie z art. 21 ust. 1 u.d.p. zarządca drogi, o którym mowa w art. 19 ust. 2 pkt 2-4 i ust. 5, może wykonywać swoje obowiązki przy pomocy jednostki organizacyjnej będącej zarządem drogi, utworzonej odpowiednio przez sejmik województwa, radę powiatu lub radę gminy. Jeżeli jednostka taka nie została utworzona, zadania zarządu drogi wykonuje zarządca, zaś w myśl ust. 1a zarządca drogi może upoważnić pracowników odpowiednio: urzędu marszałkowskiego, starostwa, urzędu miasta lub gminy albo pracowników jednostki organizacyjnej będącej zarządem drogi, do załatwiania spraw w jego imieniu, w ustalonym zakresie, a w szczególności do wydawania decyzji administracyjnych. W myśl art. 40 ust. 12 pkt 1 u.d.p. za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi, zarządca drogi wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, karę pieniężną w wysokości 10-krotności opłaty ustalanej zgodnie z ust. 4-6.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne