19.12.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2008 r., sygn. II FSK 1343/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Gruszczyński, Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 lutego 2007 r. sygn. akt IIISA/Wa 1673/06 w sprawie ze skargi M. G. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 16 marca 2006 r. nr [...] i [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za lata 2000 i 2001 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 13 lutego 2007 r., III SA/Wa 1673/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. G. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 16 marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2000 i 2001 r.

2. Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez sąd pierwszej instancji stanie faktycznym: decyzjami z 1 sierpnia 2005 r. wydanymi po ponownym rozpatrzeniu sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa W. określił M. G. zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2000-2001 w wysokości odpowiednio 17.556 zł i 7.991 zł. W uzasadnieniu decyzji wskazał, iż w toku postępowania podatkowego ustalono, że 27 czerwca 1997 r. M. G. i T. K. (matka skarżącej) zawarły umowę najmu z firmą "I." sp. z o.o. we W., której przedmiotem był lokal nr [...] przeznaczony na cele biurowo-handlowe, położony w W. przy ul. P. Czynsz najmu strony ustaliły na kwotę stanowiącą ekwiwalent 1.500 USD miesięcznie przeliczanych według średniego kursu ogłaszanego przez NBP pierwszego dnia kolejnego miesiąca. Zgodnie z § 6 lit. a) umowy, z tytułu użyczenia stacji telefonicznej najemca zobowiązał się do opłacania abonamentów oraz bieżących rachunków, natomiast w § 7 umowy wynajmujące zobowiązały się do opłacania kosztów zużycia energii elektrycznej, c.o., wody oraz dwóch miejsc parkingowych, w wysokości nieprzekraczającej złotówkowej równowartości 200 USD. Umowa najmu zawarta została na okres od 1 lipca 1997 r. do 30 września 1999r., a następnie - na podstawie umowy ustanej - przedłużono ją do 30 września 2001 r. Organ pierwszej instancji wskazał, że 30 lipca 1997 r. sporządzono aneks do powyższej umowy, w którym ustalono, iż do odbioru wszelkich należności przysługujących wynajmującym i wystawiania związanych z nimi dokumentów upoważniona jest każda z wynajmujących samodzielnie. Z treści § 10 umowy wynikało, iż przedmiot najmu był całkowicie wykończony i najemca nie zgłaszał żadnych żądań skutkujących koniecznością poniesienia przez wynajmujące dodatkowych kosztów. skarżąca w toku postępowania wyjaśniała, iż jej zdaniem, nie uzyskała z wynajmu żadnego dochodu, gdyż wszystkie uzyskane z tego tytułu pieniądze były przekazywane spółdzielni i spółce "Zjednoczona". Nie okazała ona żadnych dokumentów źródłowych potwierdzających ponoszenie tych wydatków. Faktu tego nie potwierdziła także spółka "Zjednoczona".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne