10.12.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2007 r., sygn. I FSK 171/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krzysztof Stanik Sędziowie Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz Sędzia NSA Janusz Ruszyński (spr.) Protokolant Karol Olton po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. P. Spółki z o. o. z/s w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 października 2006 r., sygn. akt III SA/Wa 1706/06 w sprawie ze skargi K. P. Spółki z o. o. z/s w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 30 marca 2006 r., nr [...] w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 października 2006 r. sygn. akt III SA/Wa 1706/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. Polska Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 30 marca 2006 r. w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu Sąd ten stwierdził, że organy celne zakwestionowały wykazaną przez Spółkę w zgłoszeniu celnym z dnia 09 listopada 1999 r. wartość celną towarów oraz wysokość kwoty wynikającej z długu celnego, a następnie ostateczną decyzją określiły prawidłową wartość importowanych towarów w wysokości niższej niż wynikająca ze zgłoszenia celnego, uwzględniając rabaty udzielone Spółce przez jej kontrahenta - "K.".

Ustalenie niższej wartości celnej miało wpływ na wysokość należnego podatku od towarów i usług.

Dyrektor Izby Celnej stwierdził, że organy celne nie naruszyły art. 11 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 września 2003 r., gdyż wydano decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości, skoro w wyniku weryfikacji zgłoszenia celnego stwierdzono, iż kwoty podatków zostały wykazane nieprawidłowo.

Na podstawie art. 31 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych Dyrektor Izby Celnej stwierdził, że organy były właściwe do orzekania w sprawach dotyczących podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów. Dyrektor Izby Celnej stwierdził ponadto, że gdy prawomocnym orzeczeniem uznano, że zarówno wartość celna towaru jak i kwota cła zostały w zgłoszeniu celnym wykazane nieprawidłowo, konieczne stało się określenie w prawidłowej wysokości podatku należnego z tytułu importu towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne