10.12.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2007 r., sygn. I FSK 172/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krzysztof Stanik (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz Sędzia NSA Janusz Ruszyński Protokolant Karol Olton po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. P. Spółki z o. o. z/s w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 października 2006 r., sygn. akt III SA/Wa 2182/06 w sprawie ze skarg K. P. Spółki z o. o. z/s w W. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 15 maja 2006 r., nr: [...], [...], [...], [...] w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 02.11.2006 r., sygn. akt III SA/Wa 2182/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi K. Polska Sp. z o.o. w W. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z 15.05.2006 r. w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu do tego wyroku w pierwszej kolejności Sąd przedstawił ustalony przez organy podatkowe stan faktyczny sprawy. W tych ramach wskazał, że czterema decyzjami z dnia 15.05.2006 r. Dyrektor Izby Celnej, po rozpatrzeniu odwołań spółki, utrzymał w mocy decyzję Naczelnika I Urzędu Celnego z dnia 20.12.2004 r. w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów dokonanego w październiku 1999 r. Z motywów decyzji obu instancji wynika, że Naczelnik II Urzędu Celnego w W. w odrębnym prawomocnie zakończonym postępowaniu zakwestionował wykazaną przez spółkę w zgłoszeniu celnym wartość celną importowanych towarów oraz wysokość kwoty wynikającej z długu celnego, uznając w tej części zgłoszenie celne dotyczące tych towarów za nieprawidłowe. Według ustaleń tego organu celnego wartość celna towarów winna być niższa niż wynikająca za zgłoszenia celnego.

W ocenie Naczelnika I Urzędu Celnego obniżenie wartości celnej spowodowało konieczność ustalenia nowej podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla tych towarów, co z kolei miało wpływ na wysokość tego podatku i z tego względu wydał decyzję w niniejszej sprawie. W odwołaniu spółka wnioskowała o przyjęcie podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów w wysokości podanej przez spółkę w zgłoszeniu celnym. Zdaniem skarżącej decyzja została wydana bez podstawy prawnej, gdyż w sentencji decyzji powołano przepisy prawa, które nie obowiązywały w dacie rozstrzygnięcia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne