20.12.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2006 r., sygn. II FSK 1510/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Jacek Brolik, Sędzia NSA Grzegorz Borkowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Anna Maria Świderska, Protokolant Katarzyna Golemba, po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 września 2005 r. sygn. akt III SA/Wa 1548/05 w sprawie ze skargi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 marca 2005 r. (...) w przedmiocie określenia wysokości zaległości z tytułu wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na decyzję Ministra Polityki Społecznej w przedmiocie określenia wysokości zaległości z tytułu wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Powyższą decyzją Minister Polityki Społecznej utrzymał w mocy decyzję Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych określającą Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych wysokość zobowiązania z tytułu wpłat na PFRON oraz zaległość z tego tytułu wraz z należnymi odsetkami za poszczególne miesiące okresu od lipca 1999 r. do sierpnia 2000 r., za październik i grudzień 2000 r. oraz za marzec i kwiecień 2001 r. Organ odwoławczy podzielił stanowisko Prezesa Zarządu PFRON, który jako podstawę wyliczeń zaległości przyjął art. 21 ust. 1 ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Zdaniem Ministra Polityki Społecznej, art. 65 powoływanej ustawy nie miał zastosowania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który nie posiada statusu ani jednostki, ani zakładu budżetowego. Oznacza to również, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie był zwolniony z wpłat na PFRON i nie spoczywał na nim obowiązek osiągnięcia odpowiedniego średniorocznego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych był zatem zobowiązany, na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych, do dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON. W ocenie organu odwoławczego zastosowanie w niniejszej sprawie miał przepis art. 55 Ordynacji podatkowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty