Wyrok NSA z dnia 27 kwietnia 2006 r., sygn. II FSK 530/05

Zawarta przez skarżące Spółki umowa, która w oparciu o analizę dokonaną w oparciu o prawo szwedzkie nie stanowi dwóch różnych umów dotyczących nabycia udziałów w spółce kapitałowej, nie jest wymieniona w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. "a" ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz.U. nr 86 poz. 959 ze zm./ ani też nie posiada w niej odpowiednika. Stanowi na gruncie polskiego prawa cywilnego umowę nienazwaną i wręcz sprzeczną z polskim prawem spółek handlowych, w części uzupełnienia wartości wydawanych w zamian za aport akcji stosowną dopłatą pieniężną.

Obowiązująca ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych /Dz.U. nr 94 poz. 1037 ze zm./ zawiera jednoznaczny wymóg określenia w umowie spółki lub w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego między innymi liczby i wartości nominalnej objętych w zamian za aport udziałów /por. art. 158 par. 1 Ksh/. Wyrównanie wartości aportu dopłatą pieniężną polskie prawo spółek handlowych nie przewiduje.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej T. S. AB /dawniej T. AB/ i E. AB od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 listopada 2004 r. III SA 2824/03 w sprawie ze skargi T. AB i E. AB na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 29 sierpnia 2003 r. (...) w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych - uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Warszawie, (...)


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 5 listopada 2004 r. III SA 2824/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę spółek T. AB i E. AB z siedzibą w Szwecji na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 29 sierpnia 2003 r. (...) w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił przebieg postępowania w sprawie przed organami podatkowymi oraz stanowiska prezentowane przez organy podatkowe i skarżące Spółki w trakcie jego trwania. Sąd podał, że z ustalonego przez organy podatkowe stanu faktycznego wynika, że w dniu 12 marca 2001 r. na terenie Szwecji została zawarta przedwstępna umowa "o nabycie udziałów", której stronami były szwedzkie spółki kapitałowe T. AB i E. AB. Pierwsza z wymienionych Spółek przeniosła na rzecz drugiej przysługujące jej prawo własności 1.035.209 udziałów w Spółce P. Polska Sp. z o. o. z siedzibą w W., stanowiących 100 procent kapitału zakładowego tej Spółki. Przedmiotowe udziały miały być przeniesione przez T. AB na własność E. AB w dwóch transzach: 507.252 sztuk i 527.957 sztuk w zamian za wyemitowane w tym celu akcje przez E. AB oraz w pieniądzu. Wynikało to, w ocenie organu odwoławczego, z pkt 3.4 wskazanej wyżej umowy, w którym przewidziano, że w sytuacji, gdy wartość akcji E. AB nowej emisji nie pokryje w pełni wartości udziałów w polskiej spółce, to T. AB otrzyma za tę część udziałów wynagrodzenie w "niezwłocznie dostępnych środkach", to jest w pieniądzu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne