20.09.2005

Postanowienie NSA z dnia 20 września 2005 r., sygn. I OSK 785/05

Termin do wniesienia skargi do sądu administracyjnego na uchwałę organu gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej w trybie art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz.U. 2001 nr 142 poz. 1591 ze zm./ wynosi 30 dni, przy czym liczony jest on po upływie trzydziestego dnia od dnia doręczenia organowi wezwania do usunięcia naruszenia prawa, jeżeli organ gminy nie udzielił odpowiedzi na to wezwanie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Józefa K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 marca 2005 r. II SA/Kr 1392/04 o odrzuceniu skargi w sprawie ze skargi Józefa K. i innych na uchwałę Rady Miejskiej w N. z dnia 17 sierpnia 2004 r. nr XVIII/420/04 w przedmiocie wyrażenia zgody na ustanowienia służebności gruntowych postanawia uchylić zaskarżone postanowienie i przekazać sprawę WSA w Krakowie do ponownego rozpoznania, (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę Józefa K. i innych. W uzasadnieniu Sąd podniósł, że wezwanie do usunięcia naruszenia jest bezskuteczne wtedy, gdy wezwany organ gminy wyraźnie odmówi usunięcia naruszenia bądź nie zajmie żadnego stanowiska w tej kwestii. W sprawie wezwania do usunięcia naruszenia stosuje się przepisy o terminach załatwiania spraw w postępowaniu administracyjnym. Zatem w przypadku odmowy przez właściwy organ uwzględnienia wezwania skargę należy wnieść za pośrednictwem organu do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się o stanowisku organu. Natomiast w przypadku braku reakcji organu gminy na wezwanie dopuszczalne jest złożenie skargi do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia, w którym upłynął maksymalny, dwumiesięczny termin przewidziany w art. 35 par. 3 Kpa dla załatwienia sprawy w postępowaniu administracyjnym. Jak wynika z analizy akt sprawy, skarżący nie dochował wskazanych wyżej terminów. Otóż wezwanie z dnia 15 września 2004 r. dokonane w trybie art. 101 ustawy o samorządzie gminnym przez skarżącego /wraz z innymi osobami/ wpłynęło do organu - Rady Miejskiej w N. w dniu 16 września 2004 r. Zatem termin dla organu do ustosunkowania się do owego wezwania mijał 16 listopada 2004 r., a w konsekwencji skarga mogła być skutecznie wniesiona do dnia 16 grudnia 2004 r. Tymczasem przedmiotowa skarga datowana na dzień 22 października 2004 r. wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w dniu 28 października 2004 r. Skarżący wniósł zatem skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie przed upływem terminu, który ma organ celem udzielenia odpowiedzi na wniesione wezwanie. Co więcej w odniesieniu do złożonego przez skarżącego wezwania można i należy przyjąć, iż organ udzielił odpowiedzi w piśmie z dnia 27 października 2004 r. podpisanym przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w N. i kierowanym na ręce Józefa K. Pismo to zgodnie z oświadczeniem skarżącego otrzymał on w dniu 5 listopada 2004 r. Biorąc zatem pod uwagę termin 30 dni do wniesienia skargi na uchwałę organu gminy w trybie art. 101 ustawy o samorządzie gminnym Sąd uznał, że mijał on w dniu 6 grudnia 2004 r. /5 grudnia 2004 r. przypadał w niedzielę/. W konsekwencji Sąd uznał, iż przedmiotowa skarga została wniesiona przedwcześnie, w momencie, gdy poprzedzające ją wezwanie nie było jeszcze bezskuteczne i odrzucił ją na podstawie art. 58 par. 1 pkt 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne