25.10.2005

Wyrok NSA z dnia 25 października 2005 r., sygn. OSK 744/04

Uchwała o wystąpieniu ze związku międzygminnego nie jest prawem miejscowym, więc nie musi mieć terminu wejścia w życie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 25 października 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych Gminy B., Gminy Z., Wojewody M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 marca 2004 r. II SA/Kr 2915/03 dotyczącego sprawy ze skargi Wojewody M. na uchwałę Rady Gminy W. z dnia 15 października 2003 r. (...) w przedmiocie wystąpienia Gminy W. ze Związku Komunalnego Gmin W., Z. i B. do spraw budowy oczyszczalni ścieków i kolektorów z siedzibą w Z. - oddala skargi kasacyjne; (...).


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 8 marca 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę Wojewody M. na uchwałę Rady Gminy W. z dnia 15 października 2003 r., (...) wydaną w przedmiocie wystąpienia Gminy W. ze Związku Komunalnego Gmin W., Z. i B. ds. budowy oczyszczalni ścieków i kolektorów z siedzibą w Z. Na podstawie tej uchwały postanowiono, że z dniem 20 października 2003 r. ustaje członkostwo Gminy W. w podanym wyżej Związku na skutek jej wystąpienia. Uchwała ta weszła w życie z dniem jej podjęcia.

W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny podniósł, że zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym uchwała organu gminy podlega stwierdzeniu nieważności, gdy jest sprzeczna z prawem. W sprawie niniejszej Wojewoda M. nie wskazał normy, którą miała naruszyć Rada Gminy W. w podjętej uchwale, a jedynie zarzucił podjęcie tej uchwały w sytuacji, która nie była uregulowana przez statut Związku Komunalnego Gmin W., Z. i B. ds. budowy oczyszczalni ścieków i kolektorów z siedzibą w Z. Zdaniem Sądu okoliczność, że statut tego Związku nie zawiera wymaganych przez ustawę przepisów, dotyczących zasad występowania jego członków, nie pozwala na wyprowadzenie wniosku, że uchwała o wystąpieniu jest "sprzeczna z prawem". Godziłoby to w zasadę samodzielności samorządu terytorialnego, która wyraża się m.in. w tym, że jednostki tego samorządu mogą tworzyć związki komunalne lub z nich występować. Utworzenie związku jest dobrowolne, zatem dobrowolny jest również udział w powstałym związku. Natomiast statut w oparciu o art. 67 ust. 2 pkt 7 ustawy o samorządzie gminnym, ma za zadanie uregulowanie "zasad przystępowania i występowania członków", dotyczy to procedury i terminów w tym zakresie i wiąże się z rozliczeniami majątkowymi między uczestnikami związku. Nie oznacza to zdaniem sądu orzekającego, że statut mógłby wprowadzić zakaz wystąpienia ze związku, gdyż żadna gmina nie może ingerować w podstawy samodzielności innej gminy. Jeżeli statut Związku nie uregulował tych kwestii, nie może być mowy o zakazie takiego wystąpienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne