Wyrok NSA z dnia 8 września 2005 r., sygn. FSK 1974/04

1. Zgodnie z art. 890 Kc w zw. z art. 906 par. 2 Kc oświadczenie osoby zobowiązującej się do świadczenia renty ustanowionej bez wynagrodzenia powinno być złożone formie aktu notarialnego; jednakże umowa renty zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

2. Na tle art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./ powyższe wymogi są dla podatników podatku dochodowego wiążące. Spełnienie jednej, czy kilku rat /a nawet wszystkich w danym roku podatkowym/ nie sanuje braku formy aktu notarialnego, jeżeli umowę zawarto na czas nieokreślony.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 8 września 2005 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej Marcina K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 2 kwietnia 2004 r. I SA/Gd 2752/00 w sprawie ze skargi Marcina K. na decyzję Izby Skarbowej w G. z dnia 17 listopada 2000 r. (...) w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1998 r. - oddala skargę kasacyjną; (...).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne