29.05.2003

Wyrok NSA z dnia 29 maja 2003 r., sygn. II SA/Ka 2108/01

U podstaw instytucji nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności leży założenie poprawności legalności tej decyzji. Rygor nie powinien być zatem co do zasady nadawany decyzji, jeżeli zachodzą wątpliwości czy uzyska ona przymiot ostateczności i wykonalności.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Dariusza P. na postanowienie Wojewody Ś. z dnia 21 czerwca 2001 r. (...) w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji o pozwoleniu na budowę - uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające go postanowienie Prezydenta Miasta R. z dnia 9 maja 2001 r. (...).


UZASADNIENIE

Prezydent Miasta R. decyzją z dnia 11 kwietnia 2001 r. (...) zatwierdził projekt budowlany i wydał pozwolenie Gminie Miasta R. na budowę obwodnicy miasta R. od ul. W. w kierunku do ulicy R. Na podstawie art. 108 par. 2 Kpa Prezydent Miasta R. 9 maja 2001 r. wydał postanowienie (...) nadające powyższej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu tego postanowienia podał, iż od decyzji o pozwoleniu na budowę wniesiono odwołanie, co może znacznie przedłużyć zakończenie inwestycji. Ponadto na wykonanie inwestycji zawarto umowę na czas określony, zaciągnięto kredyt, przygotowano plany organizacji ruchu na czas robót i zsynchronizowano go w sposób pozwalający na uniknięcie paraliżu komunikacyjnego miasta. Stwierdził, iż realizacja inwestycji przedłużyła się już o rok na skutek odwołań i wywłaszczeń, a wywierana jest presja społeczeństwa na jej zakończenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty