19.12.2002 Kadry i płace

Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2002 r., sygn. SA/Sz 593/01

Opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska nie mogą być uznane za nie podatkowe należności budżetowe, ponieważ nie wpływają do budżetu Państwa, a są przeznaczone na odrębny fundusz celowy, a mianowicie Fundusz Ochrony Środowiska.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Spółdzielni Inwalidów "S." w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sz. z dnia 29 stycznia 2001 r. (...) w przedmiocie opłaty za wprowadzanie substancji zanieczyszczających do powietrza - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 30 listopada 2000 r., (...) wydaną z upoważnienia Marszałka Województwa Z. Dyrektor Departamentu Rolnictwa Rozwoju Wsi i Środowiska ustalił dla Spółdzielni Inwalidów "S." Zakład Pracy Chronionej w W. wysokość nie wniesionej opłaty za wprowadzanie substancji zanieczyszczających do powietrza za III kwartał 1999 r. w kwocie łącznej 80,05 zł. W uzasadnieniu tej decyzji podano, iż wysokość opłaty ustalono na podstawie przepisów ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1997 r. w sprawie opłat za wprowadzanie substancji zanieczyszczających do powietrza oraz za usuwanie drzew i krzewów /Dz.U. nr 162 poz. 1117 ze zm./ oraz własnych ustaleń dokonanych w trakcie przeprowadzonego postępowania administracyjnego. Do decyzji dołączono - jako jej integralną części obliczenia opłat za poszczególne rodzaje emisji zanieczyszczających powietrze.

Od przedmiotowej decyzji, działając odwołanie złożyła Spółdzielnia Inwalidów "S." ZPCh wnosząc o jej uchylenie i umorzenie postępowania. W uzasadnieniu odwołania strona podała m.in., że uzasadnienie decyzji poza jednym zdaniem niczego nie zawiera, co narusza przepisy kodeksu postępowania administracyjnego odnośnie decyzji. Jednocześnie strona wskazała na brak konsekwentności w orzecznictwie organu I instancji, który w decyzji dotyczącej ustalenia wysokości nie wniesionych opłat za umieszczenie odpadów na składowisku odpadów oraz za czas ich składowania z dnia 19 września 2000 r. (...) odstąpił od pobrania opłat powołując się na ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, na podstawie której stwierdzono, że zakład pracy chronionej jest zwolniony z tych opłat. Odwołująca się strona zarzuca zaskarżonej decyzji nie zastosowanie art. 31 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zgodnie z którym Spółdzielnia Inwalidów jako zakład pracy chronionej powinien być zwolniony z tego typu opłat.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty