21.11.2002

Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2002 r., sygn. II SA/Kr 1037/02

1. Za niedopuszczalną uznać należy sprzeczność wynikającą z uznania samego projektu za zgodny z prawem i jednoczesnego uznania za niezgodną z prawem realizację tego obiektu. Obie te fazy procesu inwestycyjnego /projektowanie i realizacja/ muszą znajdować się w kręgu zainteresowania organu, a ocena ich zgodności z prawem musi być spójna.

2. Fakt, że ustanowienie służebności dojazdu nie leży w kompetencjach organu administracji nie oznacza, że organ ten ma akceptować jakąkolwiek koncepcję dojazdu zaproponowaną przez inwestora, byle tylko projekt hipotetycznie odpowiadał warunkom technicznym. To inwestor ma obowiązek wykazać, że jest uprawniony do wprowadzenia w życie zaproponowanego rozwiązania.

3. Udział zieleni nie jest problemem tożsamym ze wskaźnikiem intensywności zabudowy.

4. Obowiązkiem organu administracji na każdym etapie postępowania jest dbałość o ustalenie pełnego kręgu osób, których prawnego interesu ma dotyczyć wynik postępowania.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skarg Małgorzaty P., Aleksandry F., Bogdana F., Urszuli K., Janusza K. i Marii Ch. na decyzję Wojewody M. z dnia 20 marca 2002 r. (...) w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę - uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; (...).


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 7 listopada 2001 r. (...) Prezydent Miasta K., na podstawie art. 28, art. 34 ust. 4, art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, zatwierdził projekt budowlany i udzielił Spółce z o.o. "R." pozwolenia na budowę 4 kondygnacyjnego budynku mieszkalnego wielorodzinnego /20 mieszkań, poddasze nieużytkowe/ z parkingiem w przyziemiu oraz 3 garażami dobudowanymi do budynku mieszkalnego i 7 garażami w zabudowie szeregowej, na działkach nr 80/2 i 80/4 położonych w K. w rejonie ul. O.

W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że wniosek o jej wydanie złożony został w terminie ważności decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, inwestor wykazał się prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w postaci aktów notarialnych sprzedaży, aktu z dnia 26 stycznia 1999 r. dotyczącego ustanowienia służebności gruntowych oraz postanowienia Sądu Rejonowego w Katowicach II NS 1444/95 z dnia 13 listopada 1996 r. dotyczącego m.in. obciążenia służebnością działek 80/3 i 80/2, oraz że lokalizacja obiektu jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego Miasta K. uchwalonym przez, Radę Miasta K. w dniu 16 listopada 1994 r. Ponadto podano, że w toku postępowania 13 osób /wymienionych z imienia i nazwiska/ złożyło zastrzeżenia dotyczące następujących kwestii:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty