05.07.2002 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2002 r., sygn. I SA/Kr 1625/00

Podwyższenie wartości nominalnej akcji spółki w wyniku przeniesienia środków z kapitału zapasowego do kapitału akcyjnego wywołuje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym u akcjonariuszy będących osobami prawnymi, stosownie do przepisów art. 7 ust. 1, art. 10 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. 1993 nr 106 poz. 482 ze zm./, a u akcjonariuszy będących osobami fizycznymi, stosownie do przepisów art. 9 ust. 1, art. 17 pkt 1 i art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./ - tylko wówczas, gdy kapitał zapasowy przeniesiony do kapitału akcyjnego pochodził z nierozdzielonych w latach poprzednich zysków.

UZASADNIENIE

W 1999 r. spółka akcyjna /której akcje znajdują się w publicznym obrocie papierami wartościowymi oraz w obrocie giełdowym/ dwukrotnie podwyższała swój kapitał akcyjny poprzez zwiększenie wartości nominalnej akcji; podwyższenia te finansowane były ze środków własnych spółki zgromadzonych w kapitale zapasowym. Istotne jest przy tym, że struktura kapitału zapasowego spółki była taka, iż znacząca część tego kapitału została zasilona środkami pochodzącymi z nadwyżki ceny emisyjnej akcji spółki nad wartością nominalną akcji, a tylko niewielka część kapitału zapasowego pochodziła z niepodzielonych zysków za lata ubiegłe.

W powyższej sytuacji spółka - kierując się względami ostrożności - zapłaciła podatek dochodowy /jako płatnik/ od całej wartości dokonanego wewnętrznego transferu kapitałowego /przeniesienia środków z kapitału zapasowego na akcyjny/, a jednocześnie wystąpiła o zwrot nadpłaty podatku dochodowego, argumentując, że w świetle art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, brak jest podstaw do opodatkowania wewnętrznych transferów kapitałowych, jeżeli środki zgromadzone w kapitale zapasowym, a teraz przenoszone do kapitału akcyjnego, pochodziły z tzw. agio emisyjnego, a nie ze skumulowanych w kapitale zapasowym niepodzielonych zysków spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne