05.11.2001 Podatki Kadry i płace

Uchwała składu 7 sędziów NSA z dnia 5 listopada 2001 r., sygn. FPS 7/01

Podmiot /pracodawca/, prowadzący zakład pracy chronionej jest zwolniony na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych /Dz.U. nr 123 poz. 776 ze zm./ od podatku od nieruchomości tylko w stosunku do przedmiotu opodatkowania /art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm./, wchodzącego w skład tego zakładu, zgodnie z decyzją uprawnionego organu o przyznaniu statusu zakładu pracy chronionej.

 

Naczelny Sąd Administracyjny przy udziale Wiesława Czerwińskiego prokuratora Prokuratury Krajowej w sprawie ze skargi Barbary W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z.-G. z dnia 14 grudnia 1999 r., (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie podatku od nieruchomości za 1999 r. po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2001 r. na posiedzeniu jawnym wątpliwości prawnych przekazanych przez skład orzekający Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Poznaniu postanowieniem z dnia 22 maja 2001 r. I SA/Po 69/00, do wyjaśnienia w trybie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./:

Czy osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna, która prowadzi zakład /pracodawca/ oraz dysponuje tytułem prawnym do nieruchomości, której na mocy decyzji administracyjnej przyznany został status zakładu pracy chronionej /art. 28 i art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych /Dz.U. nr 123 poz. 776 ze zm./ jest podatnikiem korzystającym ze zwolnienia od podatku od nieruchomości stosownie do treści art. 31 tejże ustawy w stosunku do wszystkich nieruchomości będących w jego posiadaniu czy też jedynie w stosunku do tych nieruchomości /verba legis: "w stosunku do tego zakładu"/, które odpowiadają także przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy i uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniają wymagania dostępności do nich, które to okoliczności podlegały uprzedniemu stwierdzeniu w formie decyzji przez Państwową Inspekcję Pracy /art. 28 ust. 2 cyt. ustawy/ i w których to nieruchomościach przedsiębiorca /pracodawca/ prowadzi działalność usługową lub wytwórczą w rozumieniu ustawy z dnia 23 grudnia 1989 r. o działalności gospodarczej /Dz.U. nr 41 poz. 324 ze zm./?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne