08.05.2001 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 maja 2001 r., sygn. I SA/Łd 80/00

1. W świetle art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. 1993 nr 106 poz. 482 ze zm./ nie jest możliwe potrącenie kosztów uzyskania przychodów w roku, w którym je poniesiono, jeżeli rok ten nie jest jednocześnie rokiem, którego te koszty dotyczą /w którym przychód stał się należny w rozumieniu art. 12 ust. 3 powołanej ustawy/.

2. Dopóki składnik majątkowy - nawet uznany za nieprzydatny - nie zostanie sprzedany, dopóty jego wartość nie może być uznana za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. 1993 nr 106 poz. 482 ze zm./. Odpisy wartości niechodliwych zapasów pomniejszają zysk bilansowy w roku, w którym te odpisy zostały dokonane, natomiast dochód podatkowy - przez zwiększenie kosztów uzyskania przychodów - dopiero w roku, w którym składniki te zostaną sprzedane.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ skargę Spółki z o.o "F" na decyzję Izby Skarbowej w (...) z dnia 29 grudnia 1999 r. w przedmiocie określenia zaległości podatkowej z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 1996 r.


UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa w Ł. - po rozpatrzeniu odwołania Spółki z o.o. "F." w Ł. od decyzji Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Ł. z dnia 26 lutego 1999 r. określającej zaległość podatkową z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 1996 r. w wysokości 513.960 zł - uchyliła w części tę decyzję i określiła wysokość zaległości w kwocie 78.844 zł. W uzasadnieniu w szczególności podano, że szczególne znaczenie w sprawie mają ustalone w toku prowadzonego postępowania liczne nieprawidłowości w sposobie prowadzenia przez stronę ewidencji księgowej uniemożliwiające ustalenie prawidłowej podstawy opodatkowania. Mimo, że inspektorzy UKS wielokrotnie podnosili problem wadliwego prowadzenia ksiąg rachunkowych, nie odrzucili tych ksiąg i nie zastosowali szacunku dochodu. Stwierdzone nieprawidłowości mają szczególne znaczenie wobec faktu istnienia w 1996 r. równolegle dwóch spółek "F." z ograniczoną odpowiedzialnością i cywilnej. Powodowało to wielokrotne pomyłki dotyczące dokumentacji tych spółek. Podkreślono, że udziałowcy spółki z o.o. Dariusz i Piotr F. /po 50 procent udziałów/ byli w 1996 r. równolegle współwłaścicielami spółki cywilnej /Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Dariusz, Ewa i Piotr F. "F."/.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty