17.12.2001

Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2001 r., sygn. II SAB/Kr 117/01

1. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym /Dz.U. nr 88 poz. 985/ nie uzależnia obowiązku podjęcia uchwały o odrzuceniu wniosku mieszkańców od spełnienia przez wniosek wszystkich wymogów ustawowych. Art. 18 ustawy o referendum lokalnym zobowiązuje do podjęcia uchwały w każdym przypadku przekazania wniosku przewodniczącemu zarządu gminy.

2. Skoro w sprawie podziału gminy na dwie mniejsze gminy obligatoryjne jest przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami gminy, to tym samym nie jest dopuszczalne przeprowadzenie na ten temat referendum gminnego.

UZASADNIENIE

Komentowany wyrok zapadł w związku z następującym stanem faktycznym. Inicjator referendum poinformował zarząd gminy C. o zamiarze zorganizowania referendum gminnego w sprawie podziału gminy. Zmierzał on do odtworzenia istniejącej kiedyś gminy z siedzibą w jednym z sołectw na terenie obecnej.

Stosownie do wymogów ustawy zarząd gminy otrzymał wniosek podpisany przez osoby popierające wspomnianą inicjatywę. Ponieważ rada gminy nie podjęła żadnej uchwały, w której ustosunkowywałaby się do inicjatywy referendalnej, inicjator wniósł do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę na bezczynność rady.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty