08.01.2001

Wyrok NSA z dnia 8 stycznia 2001 r., sygn. II SA/Kr 1975/00

Wniesienie skargi na uchwałę rady gminy przed upływem terminu udzielenia odpowiedzi przez radę gminy nie powoduje odrzucenia skargi, jeżeli do dnia rozprawy taka uchwała nie została Sądowi przedłożona mimo upływu terminu do jej podjęcia.

Rada gminy jest uprawniona do poszerzenia w statucie gminy ustawowego katalogu uchwał, które pod rygorem nieważności muszą być podejmowane w głosowaniu tajnym oraz ustanowienia reguły, że w pozostałym zakresie uchwały zapadają, w głosowaniu jawnym.

Ustrój gminy, w tym przede wszystkim organizacja i zasady działania władz gminy, podlegają regulacji przez radę gminy wyłącznie w statucie gminy.

Trybu podejmowania uchwał przez radę gminy nie można regulować poza statutem gminy; trzeba dokonać stosownej nowelizacji statutu, a dopiero po wejściu w życie nowelizacji statutu, rada gminy może podejmować uchwały według nowych reguł.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Grzegorza K. na uchwałę Rady Gminy K. z dnia 24 lutego 2000 r., (...), w przedmiocie likwidacji Szkoły Podstawowej w W. - stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; (...).


UZASADNIENIE

Przedmiotem skargi Grzegorza K. jest uchwała Rady Gminy K. z dnia 24 lutego 2000 r., (...), w przedmiocie likwidacji Szkoły Podstawowej K. Została ona podjęta na podstawie:

- art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /t.j. Dz.U. 1996 nr 13 poz. 74 ze zm./: "Do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej."

- art. 18. ust. 2. pkt 9 lit. "h" ustawy o samorządzie gminnym: "Do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących tworzenia, likwidacji i reorganizacji przedsiębiorstw, zakładów i innych gminnych jednostek organizacyjnych oraz wyposażania ich w majątek"

- art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty "Szkoła publiczna, z zastrzeżeniem ust. 2, może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej o tym samym albo zbliżonym profilu. Organ prowadzący jest obowiązany co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić rodziców uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego o zamiarze likwidacji."

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne