18.12.2000 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2000 r., sygn. III SA 3055/99

Stypendium jako świadczenie okresowe, osobiste i celowe jest ze swej istoty trwałym ciężarem, o jakim mowa w art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Haliny S. na decyzję Izby Skarbowej w O. Oddział w E. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych - uchyla zaskarżoną decyzję.


UZASADNIENIE

Urząd Skarbowy w D decyzją z 30.7.1999 r. (...) określił Halinie S. zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 1998 r. w kwocie 1.076,20 zł i stwierdził istnienie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1998 r. w kwocie 256,50 zł.

Powyższą decyzję Halina S. zaskarżyła odwołaniem z 13.8.1999 r., nie podzielając stanowiska Urzędu Skarbowego w D. w sprawie nieuwzględnienia odliczenia od dochodu z tytułu umowy o stypendium.

Zdaniem strony umowa o stypendium za wyniki w nauce z 2.01.1998 r. stanowiła wystarczający tytuł prawny do stwierdzenia trwałego ciężaru mającego charakter stały, o którym mowa w art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Izba Skarbowa w O. Ośrodek Zamiejscowy w E. decyzją z 21.10.1999 r. utrzymała zaskarżoną decyzję w mocy. W uzasadnieniu decyzji m.in. podniosła, że warunkiem odliczenia od dochodu jest uznanie, że dany wydatek można uznać za trwały ciężar oparty na tytule prawnym. Dla rozstrzygnięcia sprawy istotne było przede wszystkim, czy świadczenie wynikające z przedmiotowej umowy kształtuje trwały stosunek zobowiązaniowy.

Nie można uznać za trwały ciężar dobrowolnego zobowiązania się podatnika - w drodze umowy lub jednostronnej czynności - do ponoszenia określonych świadczeń. Uznanie dobrowolnego zobowiązania za trwały ciężar oznaczałoby możliwość bezpośredniego stanowienia przez podatnika o wysokości obciążeń podatkowych. Takie działanie byłoby w sprzeczności z zasadą, że obowiązek podatkowy i jego wysokość określaj ą ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty