18.11.1997 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 listopada 1997 r., sygn. I SA/Łd 1825/96

Przepisy nie wymagają wykazania, iż konkretny przychód jest skutkiem poniesienia określonego wydatku, ani też nie stawiają wymogu, aby każdy poniesiony wydatek, związany z działalnością gospodarcza przyniósł określony dochód.

Jeżeli spółka w chwili dokonywania zakupów towarów przeznaczonych do prowadzenia jej własnej działalność gospodarczej poniosła określone wydatki związane z zakupem i wydatki te podlegały zgodnie z zasada, wynikającą z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /t.j. Dz.U. 1993 nr 106 poz. 482 ze zm./ zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, to brak jest dostatecznych podstaw do uznania, że spółka utraciła później z chwila przekazania nabytych towarów jako aport do nowej spółki prawo do odpisanych wcześniej kosztów.

 

uchyla zaskarżona decyzję w przedmiocie wymiaru podatku dochodowego od osób prawnych za 1995 r.


UZASADNIENIE

Urząd Skarbowy w L., po rozpatrzeniu złożonego przez Spółkę z oo. nb." w L. żądania skierowania na drogę postępowania podatkowego sprawy z wyniku kontroli, sporządzonego przez inspektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W., decyzją z dnia 28 sierpnia 1996 r. (...) określił dla Spółki podatek dochodowy od osób prawnych za 1995 r. w ogólnej wysokości 158.416 /po denominacji/, podwyższając o kwotę 10.598 zł podatek zadeklarowany i zapłacony przez Spółkę.

W uzasadnieniu swojej decyzji organ podatkowy powołując się na art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /t.j. Dz.U. 1993 nr 106 poz. 482 ze zm./ stwierdził, że podatnik bezpodstawnie zaliczył do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z nabyciem towarów przekazanych w formie aportu do utworzonej w 1994 r. nowej spółki z o.o. "BB" z siedzibą w Ł. Z uwagi na to, że podatnik nie posiadał odpowiedniej ewidencji księgowej, na podstawie której można by wydzielić koszty związane z nabyciem towarów przekazanych jako aport rzeczowy Urząd Skarbowy na podstawie art. 15 ust. 2 cytowanej ustawy ustalił wskaźnik udziału tych towarów w stosunku do wartości rozchodu towarów za rozpatrywany rok podatkowy i wyliczył przedmiotowe wydatki w kwocie 50.851 zł, w której zostały one wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne