06.03.1995 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 6 marca 1995 r., sygn. II SA 1373/94

1. Żaden przepis ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych /Dz.U. 1994 nr 58 poz. 239/ nie daje inwestorom giełdowym legitymacji do złożenia skutecznego prawnie wniosku o cofnięcie w całości lub w części uprawnień podmiotom prowadzącym przedsiębiorstwa maklerskie lub o nałożenie kary pieniężnej na te podmioty.

2. Inwestor giełdowy nie ma przymiotu strony /art. 28 Kpa/ w postępowaniu w sprawie o cofnięcie lub zawieszenie uprawnień domu /biura/ maklerskiego.

3. Pismo inwestora giełdowego skierowane do Komisji Papierów Wartościowych lub jej przewodniczącego, zawierające zarzuty dotyczące działalności podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, nie wszczyna postępowania w sprawie cofnięcia temu podmiotowi w całości lub w części uprawnień, zawieszenia w całości lub w części uprawnień /i/ lub nałożenia kary pieniężnej /art. 25 par. 1 i 2 cytowanej ustawy/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił na podstawie art. 204 par. 1 Kpa skargę Henryka D. na pismo przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z dnia 23 sierpnia 1994 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego dotyczącego obrotu papierami wartościowymi.


UZASADNIENIE

Pismem z dnia 4 lutego 1994 r. Henryk D. zwrócił się do przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z wnioskiem o ustalenie odpowiedzialności z tytułu naruszenia ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych oraz właściwych przepisów kodeksów: cywilnego i handlowego. Wnioskodawca wnosił o:

1/ podjęcie przez przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych czynności wynikających z art. 13 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych oraz ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za naruszenie przepisów tej ustawy i wyrządzenie szkody inwestorowi giełdowemu w związku z celowym opóźnieniem weryfikacji świadectw depozytowych, co uniemożliwiło zaewidencjonowanie akcji spółki Bank Śląski S. A. w Katowicach na rachunku inwestycyjnym wnioskodawcy i spowodowało niedopuszczenie posiadanych przez wnioskodawcę akcji do wtórnego publicznego obrotu giełdowego od pierwszego notowania akcji;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne