19.07.1983

Wyrok NSA z dnia 19 lipca 1983 r., sygn. II SA 771/83

1. Artykuł 14 ust. 1 pkt 3 dekretu z dnia 14 sierpnia 1954 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej /Dz.U. nr 37 poz. 160 ze zm./ nie jest samodzielną podstawą prawną do wydawania decyzji przez organy tej Inspekcji.

2. W art. 17 powyższego dekretu nie chodzi o zastosowanie normy prawnej w drodze decyzji administracyjnej do zindywidualizowanej sytuacji faktycznej, lecz o wymuszenie zachowania zgodnego z prawem /obowiązku/, ustalonego uprzednio decyzją administracyjną lub wynikającego bezpośrednio z przepisów prawa.

3. Kodeks postępowania administracyjnego stosuje się w postępowaniu egzekucyjnym tylko wówczas, jeżeli przepisy ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji /Dz.U. nr 24 poz. 151 ze zm./, wyraźnie do niego odsyłają.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi M-ckich Zakładów Przemysłu Wełnianego "M" w T. M. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 15 grudnia 1982 r. w przedmiocie nakazu doprowadzenia poziomu dźwięków do granic przewidzianych normami i na podstawie art. 207 par. 1 i 3 Kpa stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Państwowego Terenowego Inspektora Sanitarnego w T. M., a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Piotrkowie Trybunalskim kwotę złotych sześćset tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżących Zakładów.


UZASADNIENIE

M-ckie Zakłady Przemysłu Wełnianego "M" w T. M. wystąpiły w dniu 30 maja 1977 r. do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Piotrkowie Trybunalskim o wydanie zezwolenia na okresowe przekraczanie między innymi najwyższych dopuszczalnych natężeń hałasu w tkalniach zakładów "A" i "B" tego przedsiębiorstwa. Źródłem hałasu były krosna tkackie, pracujące w starych budynkach. Zakłady wyjaśniły, że od 1976 r. prowadzą modernizację urządzeń między innimi przez wymianę krosien na nowoczesne, jednakże nie pozwoli to na obniżenie hałasu poniżej wymaganego poziomu /dopuszczalna granica do 90 dB/. W perspektywie przewiduje się budowę nowego wydziału, w toku której uwzględni się potrzeby wyciszenia pomieszczeń. Ówczesne Zjednoczenie Przedsiębiorstw Wełnianych - Północ w Ł. dodatkowo powiadomiło Inspektora, że będą podejmowane działania w celu wyciszenia pracy krosien, takie jak instalowanie przy krosnach osłon akustycznych, których produkcja będzie podjęta na skalę przemysłową zgodnie z uchwałą Kolegium Ministerstwa Przemysłu Lekkiego, oraz dobór elementów budowlanych mających odpowiednią chłonność akustyczną. Planuje się też w okresie 1979-1980 r. instalację nowoczesnych krosien produkcji radzieckiej o niskiej głośności. zdaniem Zjednoczenia, termin do końca 1980 r. był realnym terminem doprowadzenia sytuacji w "M" do stanu zgodnego z normami /pismo Zjednoczenia z 29 grudnia 1977 r. nr TN-45-161/265/77/EL.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty