29.10.2013 Podatki

Kontrola podatkowa w firmie - krok po kroku

Kontrolowani przedsiębiorcy spotykają się często z naruszeniami prawa przez pracowników organów podatkowych podczas dokonywania poszczególnych czynności kontrolnych. W takich sytuacjach istotne jest, aby kontrolowani podatnicy mieli świadomość praw przysługujących im w trakcie kontroli podatkowej. Ich pozycja jako strony postępowania jest bowiem zawsze niższa od pozycji przedstawicieli organów podatkowych. W raporcie przedstawiamy omówienie poszczególnych etapów kontroli podatkowej, ze szczególnych wskazaniem praw ale i obowiązków kontrolowanego. Prezentujemy również wzory dokumentów, które są okazywane w trakcie kontroli podatkowej przez kontrolujących, a także wzory oświadczeń, które mogą być składane przez kontrolowanych podatników.

Kontrola podatkowa w firmie

W trakcie kontroli podatkowej podatnicy zwykle przyjmują postawę, której charakterystyczną cechą jest przewaga "obrony" nad "atakiem". Rzadziej spotyka się zachowania dążące do równowagi "ataku" i "obrony", a niezmiernie rzadko podatnicy (i ich pełnomocnicy) decydują się na strategię, w której panuje przewaga woli "ataku" nad "obroną". Mimo to należałoby rekomendować właśnie trzecią z ww. postaw. Doświadczenia postępowań podatkowych skłaniają do wyboru strategii "przewagi ataku nad obroną". Tylko "atak" profesjonalnego pełnomocnika procesowego umocowanego przez przedsiębiorcę - podatnika daje jakiekolwiek szanse na pozyskanie równowagi sił procesowych. Organy podatkowe dysponują bowiem pełnym aparatem przymusu państwowego, wspomaganego powszechnym panowaniem w procedurze podatkowej zasady domniemania winy podatników, oraz rzeszą urzędników, których podstawowym celem krótkoterminowym jest dążenie do pomnażania przychodów państwa.

W trakcie kontroli podatkowej statusy procesowe stron postępowań podatkowych są niezwykle słabe wobec statusu organów podatkowych. Organy podatkowe są stronami postępowań podatkowych i jednocześnie organami orzeczniczymi we własnych sprawach. Co do zasady, wyklucza to wydawanie bezstronnych orzeczeń podatkowych, ponieważ nikt nie powinien być sędzią we własnej sprawie. Tymczasem organy podatkowe, będąc stronami sporów podatkowych, wszczynają postępowania podatkowe wobec stron, korzystają z ustawowego monopolu na gromadzenie, przeprowadzanie i ocenianie dowodów podatkowych oraz ostatecznie wydają w danej sprawie rozstrzygnięcie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne