Kiedy deweloper płaci podatek dochodowy i VAT od środków klientów wpłacanych na rachunki powiernicze

Na mocy postanowień ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego deweloper w ramach prowadzonej przez siebie działalności jest zobowiązany do prowadzenia rozliczeń z klientami (nabywcami nieruchomości) poprzez rachunek powierniczy. To z kolei ma odzwierciedlenie również w odniesieniu do obowiązków podatkowych dewelopera. Taka sytuacja wpływa bowiem na moment rozpoznania przychodu oraz moment powstania obowiązku podatkowego w VAT.

Biorąc pod uwagę regulacje ustawy o ochronie praw nabywcy i w szczególności obowiązki dewelopera posługiwania się przy rozliczeniach z klientami rachunkami powierniczymi, następuje uzależnienie powstania obowiązku podatkowego zarówno w podatku dochodowym, jak i w podatku od towarów i usług od momentu zwolnienia środków z rachunku powierniczego przez bank.

Sama wpłata środków przeznaczonych na realizację umowy - zakupu mieszkania, domu jednorodzinnego etc., dokonana przez nabywcę na rachunek powierniczy, nie skutkuje dla dewelopera koniecznością rozpoznania obowiązku podatkowego. Obowiązek w tym zakresie będzie bowiem rozpoznawany dopiero w sytuacji, w której (na podstawie postanowień umowy deweloperskiej czy dostarczanych dokumentów) bank zwolni określoną wartość środków widniejących na rachunkach powierniczych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne