Spółka z o.o. komplementariuszem w spółce komandytowej - pomysł na optymalizację podatkową

Słyszałem, że znajomy ze względów podatkowych zamierza ze wspólnikami stworzyć spółkę komandytową, gdzie komplementariuszem będzie spółka z o.o., w której będą ci sami wspólnicy. Czy tak można postąpić i czy faktycznie to opłacalna podatkowo forma prawna prowadzenia firmy?

problem

rada

Tak. Spółka komandytowa, w której komplementariuszem jest spółka z o.o., łączy zalety obu tych spółek i jednocześnie minimalizuje ich wady. Cechą tej konstrukcji jest (przy spełnieniu kilku warunków) realne ograniczenie odpowiedzialności komplementariusza oraz uniknięcie podwójnego opodatkowania dochodów (co jest właściwe dla spółki z o.o.). Szczegóły - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Spółka komandytowa (sp.k.) to spółka osobowa, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik (zwany komplementariuszem) odpowiada bez ograniczenia, a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (zwanego komandytariuszem) jest ograniczona. Ustrój i funkcjonowanie spółki komandytowej regulują przepisy art. 102-124 Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne