02.04.2010 Podatki

Zeznanie PIT-36, PIT-36L - rozwiązanie wybranych problemów

W zeznaniu PIT-36 należy rozliczyć przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej. Zeznanie PIT-36L przeznaczone jest do rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanych podatkiem liniowym. Wypełnienie tych zeznań każdego roku przysparza przedsiębiorcom wielu problemów. W artykule tym przedstawiamy rozwiązanie kilku najczęściej spotykanych.

Wspólne zeznanie małżonków przy zawieszonej karcie podatkowej jednego z nich

problem

W 2009 r. uzyskałem dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Moja żona pracowała wyłącznie na podstawie umowy o pracę. Ponadto żona ma zawieszoną działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Czy za 2009 r. możemy złożyć wspólne zeznanie podatkowe PIT-36?

rada

Nie. Za 2009 r. nie mogą Państwo złożyć wspólnego zeznania PIT-36. Małżonka powinna złożyć samodzielnie zeznanie PIT-37, w którym rozliczy dochody z umowy o pracę. Pan powinien złożyć samodzielnie zeznanie PIT-36, w którym rozliczy dochody z działalności gospodarczej.

uzasadnienie

Wspólne rozliczenie podatkowe małżonków nie jest możliwe, jeżeli chociażby do jednego z nich mają zastosowanie przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (art. 6 ust. 8 updof). Przejściowe zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej przez żonę nie jest równoznaczne z likwidacją tej działalności. Nie zostało zlikwidowane źródło przychodów. Oznacza to, że żona podatnika ma nadal status przedsiębiorcy. W dalszym ciągu mają do niej zastosowanie przepisy ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Dlatego małżonkowie nie mogą złożyć wspólnego zeznania podatkowego PIT-36 za 2009 r. Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 listopada 2009 r. (nr IPPB1/415-715/09-4/ES):

Jeżeli więc któryś z małżonków opodatkowany jest w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową, nie mogą oni rozliczać się wspólnie. Dla braku możliwości wspólnego opodatkowania nie jest konieczne osiąganie jakichkolwiek przychodów (...). Wystarczy, że małżonek wybrał tę formę opodatkowania. Sam fakt prowadzenia (bądź nie) działalności gospodarczej nie ma natomiast znaczenia dla możliwości wspólnego opodatkowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty