13.01.2005 Obrót gospodarczy

Kiedy wierzyciel może zażądać spłaty długu z majątku wspólnego małżonków

Od 20 stycznia 2005 r. zmieniają się przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jak również Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie żądania spłaty długu od małżonka dłużnika.

Wierzyciele często są nieświadomi, że mają prawo do zaspokojenia swoich roszczeń także z majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka. Skuteczne odzyskanie długu wymaga jednak znajomości zasad dotyczących majątku wspólnego małżonków. W artykule omówimy najnowsze zmiany przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jak również Kodeksu postępowania cywilnego regulujące tytułowe zagadnienie.
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (zwana też wspólnością ustawową), obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Są to np.: pobrane wynagrodzenie za pracę, dochody z innej działalności zarobkowej, dochody z majątku wspólnego czy środki zgromadzone na rachunku funduszu emerytalnego każdego z małżonków. Natomiast przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Można tu wymienić: przedmioty nabyte przed powstaniem wspólności majątkowej, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania, nagrody czy prawa autorskie i pokrewne. Trzeba wiedzieć, że małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć wspólność ustawową. Taka umowa może zostać zawarta w dowolnym momencie trwania małżeństwa, a także przed jego zawarciem.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty