26.06.2018 Kadry i płace

W jaki sposób ustalić wynagrodzenie za zwolnienie pracownika z obowiązku pracy w okresie przejściowym

Od 22 lutego 2016 r. wynagrodzenie za zwolnienie ze świadczenia pracy nie może być ustalane mniej korzystnie niż jak za urlop wypoczynkowy. Pracodawca, który przed 22 lutego 2016 r. zwolnił pracownika z obowiązku pracy i wypłaca mu za ten okres pensję w wysokości ustalonej jak za przestój lub jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, może zmienić sposób obliczania tego wynagrodzenia od daty wejścia w życie zmian, ale tylko za zgodą zatrudnionego.

ZMIANY 2016

Obowiązujące przepisy nie regulują postępowania pracodawcy w zakresie zmiany sposobu ustalania wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w sytuacji, gdy rozpoczął on swój bieg przed 22 lutego 2016 r.

Zwolnienie pracownika z obowiązku pracy do 21 lutego 2016 r.

Pracodawca ma prawo zobowiązać pracownika do świadczenia umówionej pracy w okresie wypowiedzenia, a także z różnych względów odsunąć go od obowiązku jej wykonywania. Ze względu na to, że zatrudniający zwalnia pracownika z obowiązku świadczenia pracy mimo przejawiania przez niego gotowości do jej wykonywania (psychicznej i fizycznej), nie może odstąpić od wypłaty wynagrodzenia za ten okres.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne