29.01.2014 Podatki Ubezpieczenia

Zasady oskładkowania pakietów medycznych przyznanych po ustaniu zatrudnienia

Zdarza się, że pracodawca zapewnia pracownikowi opiekę medyczną (lub inne świadczenie) nie tylko w okresie trwania umowy o pracę, ale także przez określony czas po ustaniu zatrudnienia. Wartość świadczenia powinna być wliczona do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz do podstawy opodatkowania.

Wartość sfinansowanych przez pracodawcę pakietów medycznych dla pracowników należy zakwalifikować jako przychód ze stosunku pracy. W efekcie od ich wartości pracodawca ma obowiązek naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz, co do zasady, pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Nie ma przy tym znaczenia, czy opłacony przez pracodawcę pakiet medyczny obejmuje okres zatrudnienia, czy przysługuje za okres po jego ustaniu.

UWAGA!

Pakiety medyczne sfinansowane przez pracodawcę są przychodem ze stosunku pracy stanowiącym podstawę wymiaru składek ZUS oraz podatku.

O tym, czy otrzymane wynagrodzenia w pieniądzu lub w naturze stanowią przychód z tytułu stosunku pracy nie decyduje fakt pozostawania w zatrudnieniu w momencie uzyskania tego przychodu. Do rozstrzygnięcia kwalifikacji świadczenia jako przychodu z tytułu stosunku pracy istotne jest bowiem, czy dane świadczenie może uzyskać wyłącznie pracownik, czy inna osoba niezwiązana obecnie i w przeszłości z pracodawcą (wyrok NSA z 26 marca 1993 r., III SA 2219/92, ONSA 1993/3/83).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne