12.02.2012 Podatki

Jaką odpowiedzialność ponosi pracodawca, który nie naliczał zaliczek na podatek od pakietów medycznych

W uchwale z 24 października 2011 r. (sygn. akt II FPS 7/10) NSA uznał, że pracownik musi zapłacić podatek dochodowy od abonamentów medycznych wykupionych przez pracodawcę. Oznacza to, że pracodawcy powinni uregulować zaległy podatek i odsetki od świadczeń medycznych innych niż wynikające z zakresu medycyny pracy. Problem niepobranych zaliczek od świadczeń wykraczających poza ten zakres nie będzie jednak dotyczył pracodawców, którzy dysponują korzystną dla siebie interpretacją indywidualną prawa podatkowego w tej sprawie.

Część płatników posiada indywidualne interpretacje prawa podatkowego, z których wynika, że wartość pakietów medycznych nie jest przychodem pracowników, a zatem płatnicy nie muszą pobierać zaliczek na podatek dochodowy od wykupionych abonamentów. Mimo uchwały NSA, takie interpretacje indywidualne nadal zachowują ważność. Posiadanie korzystnej interpretacji może chronić płatnika przed obowiązkiem zapłaty zaległości podatkowych, przy czym zakres tej ochrony jest zróżnicowany.

Niekorzystna dla pracodawców i pracowników uchwała NSA

NSA uznał w uchwale z 24 października 2011 r., że wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych stanowią dla uprawnionych pracowników przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy. Przychodu nie stanowią te usługi medyczne, które pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi na podstawie przepisów bhp, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw (art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof). Według NSA, aby powstał przychód ze stosunku pracy, wystarczy, że dany pracownik jest wymieniony wprost w umowie między pracodawcą a podmiotem świadczącym usługi medyczne bądź odpowiada wskazanym w tej umowie cechom osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń medycznych. NSA uznał ponadto, że zapewnienie opieki medycznej w ramach wykupionego przez pracodawcę pakietu świadczeń medycznych jest rodzajem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Uprawnia ono pracownika do wskazanych w pakiecie świadczeń medycznych na podstawie umowy o zakupie pakietu.

Istotne dla sędziów NSA było to, że pracownicy uprawnieni do pakietu posiadają powszechne prawo do opieki zdrowotnej. Podstawą do korzystania z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego jest ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Z ustawy tej wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne m.in. przez pracowników, a zatem składka jest ściśle związana ze stosunkiem pracy i wypłacaną pracownikowi pensją. Mając to na uwadze, wydatki pracodawcy umożliwiające pracownikom korzystanie ze świadczeń medycznych wynikających z abonamentu mają charakter fakultatywnego dodatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne