22.12.2010 Kadry i płace

Jak ustalać wynagrodzenie pracownika, który pracuje w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Osoba korzystająca z dodatkowego urlopu macierzyńskiego może podjąć pracę u dotychczasowego pracodawcy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Taka sytuacja wiąże się ze zmianą zarówno jej stałego wynagrodzenia, jak również ze zmianą wysokości przysługujących składników zmiennych, a tym samym świadczeń ustalanych na podstawie tych wielkości.

W okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownik może wykonywać pracę u swojego pracodawcy w wymiarze nie wyższym niż 1/2 etatu. W takim przypadku przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości otrzymywanej przed zmianą etatu po pomniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w jakim podjął zatrudnienie. Również wysokość zasiłku macierzyńskiego należy wówczas odpowiednio zmniejszyć do wymiaru etatu stanowiącego różnicę między tym, w jakim pracownik był zatrudniony przed zmianą etatu, a tym, w jakim świadczy pracę korzystając jednocześnie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Taka sytuacja ma bezpośredni wpływ na większość składników wynagrodzenia przysługujących pracownikowi z tytułu zatrudnienia. Ich wysokość należy bowiem odnieść do nowego, niższego wymiaru czasu pracy nawet wówczas, gdy zmiana etatu dotyczy krótkiego okresu.

Wynagrodzenie zasadnicze

Pracownicy, która korzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i jednocześnie świadczy pracę na część etatu, dotychczasowe stałe wynagrodzenie miesięczne należy obniżyć proporcjonalnie do nowego wymiaru czasu pracy.

Proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia należy liczyć jako stosunek dotychczasowego wymiaru czasu pracy do nowego wymiaru, czyli części etatu podczas pracy łączonej z wykorzystywaniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Prawnego GIP z 6 kwietnia 2009 r. (GPP-471-4560-24/09/PE/RP), kwestia sposobu obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika ze stałą stawką miesięczną, któremu w trakcie miesiąca został podwyższony lub zmniejszony wymiar czasu pracy, nie została wprost uregulowana w przepisach. W tej sytuacji należy stosować odpowiednio § 12 rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.). Wówczas miesięczną stawkę wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w miesiącu (wynikających z wymiaru etatu, na którym był zatrudniony pracownik), a następnie tak otrzymaną kwotę należy pomnożyć przez liczbę godzin, jaką pracownik przepracował według dotychczasowego wymiaru czasu pracy. Tak obliczona kwota stanowi wynagrodzenie za część miesiąca przepracowanego według dotychczasowego wymiaru. Następnie takie same zasady stosuje się odpowiednio do obliczenia wynagrodzenia za drugą część miesiąca, w trakcie której pracownik świadczył pracę w innym wymiarze czasu pracy. Na końcu sumuje się tak obliczone kwoty, które stanowią razem wynagrodzenie przysługujące za cały miesiąc.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne