Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Na przełomie roku pracodawcy powinni pamiętać o licznych obowiązkach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń. Ustalenie nowego planu urlopów i nowych wymiarów czasu pracy w poszczególnych miesiącach, wystawienie pracownikom informacji PIT-11, złożenie w ZUS informacji ZUS IWA - to tylko część zadań, z jakich muszą się wywiązać pracodawcy w najbliższym czasie.

Z początkiem roku zmienia się wiele stawek, które wpływają na rozliczenia z pracownikami. Trzeba pamiętać m.in. o zmianie wysokości minimalnego wynagrodzenia i innych kwot zależnych od tego wynagrodzenia (np. kwot wolnych od potrąceń). Ponadto od 1 stycznia 2010 r. niektórzy pracodawcy zostaną obciążeni opłacaniem nowej składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

I. Prawo pracy

Najwięcej obowiązków pracodawców na przełomie roku w zakresie prawa pracy dotyczy urlopów wypoczynkowych. Pracodawcy powinni bowiem pamiętać o udzieleniu pracownikom urlopu za br. do końca roku oraz o wyliczeniu współczynnika urlopowego na 2010 r. Nie należy zapominać o pobraniu od pracowników na początku Nowego Roku oświadczeń o zamiarze lub braku zamiaru korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dziećmi do 14. roku życia oraz o nowych wymiarach czasu pracy w 2010 r.

1. Urlopy wypoczynkowe

Urlop wypoczynkowy powinien być udzielony pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo (art. 161 Kodeksu pracy). Wyjątkowo niewykorzystany w tym terminie urlop należy udzielić pracownikowi najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego (art. 168 Kodeksu pracy).

Pracodawca powinien więc pod koniec danego roku przeanalizować sytuację urlopową poszczególnych pracowników i ustalić, ile dni urlopu pozostało im do wykorzystania. Następnie w przypadku niewykorzystanych urlopów powinien, jeżeli to możliwe, udzielić pracownikom urlopu w tym roku lub ustalić jego wykorzystanie w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Nieudzielenie pracownikowi w powyższym terminie urlopu wypoczynkowego stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym i jest zagrożone karą grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne