26.02.2005 Kadry i płace

Jakie są zasady obowiązywania zakazu konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy?

Przepisy dotyczące zakazu konkurencji mają na celu ochronę pracodawców przed podejmowaniem przez pracowników działalności, która mogłaby zagrażać interesom zakładu pracy i w konsekwencji narazić go na szkodę. Zakaz konkurencji może obowiązywać zarówno w czasie trwania stosunku pracy, jak i w okresie po jego zakończeniu.

Zawarcie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy pozwala pracodawcy uniknąć niepotrzebnych problemów. Ważne jest jednak, aby przy zawieraniu z pracownikiem takiej umowy nie naruszyć wymagań obowiązujących w tym zakresie.
Chcę zawrzeć z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji. Co może być przedmiotem działalności konkurencyjnej? W jaki sposób powinienem określić w umowie, jakich działań nie wolno podejmować pracownikowi?
Przepisy Kodeksu pracy nie definiują, pojęcia „działalności konkurencyjnej”, a zatem zakres zabronionych pracownikowi działań powinien zostać określony w umowie o zakazie konkurencji.
W praktyce najczęściej przedmiotem zakazu konkurencji jest działalność pokrywająca się z zakresem podstawowej i ubocznej działalności przedsiębiorstwa. Strony ustalając obszar zakazu nie powinny jednak poprzestać na tak ogólnym sformułowaniu, jak „zakres prowadzonej przez pracodawcę działalności”, gdyż taki zapis, jako zbyt mało precyzyjny, w konsekwencji może okazać się sporny. Nie we wszystkich przypadkach prowadzenie przez pracownika działalności, która pokrywa się z przedmiotem działań pracodawcy, będzie naruszało zakaz konkurencji.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne