05.04.2024 Podatki

Odpowiedzialność członków zarządu za zaległości podatkowe - Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2024 r., sygn. III FSK 4391/21

Członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za zaległości podatkowe spółki powstałe w czasie pełnienia przez nich swoich funkcji, jeżeli egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, a członek zarządu nie zgłosił wniosku o ogłoszenie upadłości we właściwym czasie bądź zaniechanie to nastąpiło z jego winy.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący – Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Wojciech Stachurski, Sędzia WSA (del.) Mirella Łent (sprawozdawca), Protokolant asystentka sędziego, Katarzyna Malinowska, po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 stycznia 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 3078/18 w sprawie ze skargi T. W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 26 października 2018 r., nr 1401-IEW-4.4123.48.2018.JK w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osób trzecich oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 stycznia 2021 r. sygn. III SA/Wa 3078/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T.W. (dalej jako: skarżący) na decyzję dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 26 października 2018 r. w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności byłego członka zarządu wraz ze spółką za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2014 r.

W uzasadnieniu wyroku, sąd pierwszej instancji wskazał, że istota sporu w rozpatrywanej sprawie sprowadzała się do ustalenia, czy istniały przesłanki do orzeczenia o odpowiedzialności skarżącego za zaległości podatkowe Spółki i czy w czasie pełnienia przez niego funkcji członka zarządu istniały przesłanki wnioskowania o ogłoszenie upadłości Spółki. WSA w Warszawie przyznał rację organom podatkowym uznając, że zaskarżona decyzja odpowiada prawu, a skarga nie zasługiwała na uwzględnienie. Wskazał, że skarżący nie złożył wniosku o ogłoszenie upadłości we właściwym czasie i nie wykazał, że nastąpiło to bez jego winy, natomiast zobowiązania Spółki powstały w czasie, gdy zarządzał Spółką. Jednocześnie podkreślił, że podnoszona przez skarżącego data doręczenia Spółce decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego nie miała znaczenia dla skargi.

Następnie Sąd pierwszej instancji podał, że ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że skarżący pełnił funkcję członka zarządu w okresie od dnia 22 czerwca 2009 r. do dnia 4 kwietnia 2014 r., tj. w okresie, w którym upływał termin płatności zobowiązań, które skarżoną decyzją zostały objęte zakresem odpowiedzialności (styczeń, luty 2014 r.). Zobowiązania, za które skarżący odpowiada nie były przedawnione w dacie orzekania jego odpowiedzialności przez organy obu instancji. Zaskarżona decyzja opisywała czynności poszukiwania majątku Spółki i podjęte czynności egzekucyjne. Sąd ten stwierdził, że wyczerpuje to przesłanki uznania bezskuteczności egzekucji z majątku Spółki. Postępowanie egzekucyjne nie doprowadziło do zaspokojenia zaległości podatkowych Spółki. Na ich zaspokojenie Spółka nie posiadała środków pieniężnych ani mienia. Sąd ten zgodził się z organem, że skarżący powinien był zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości Spółki w drugiej połowie 2011 r. Skarżący godząc się na powołanie w skład zarządu, zgodził się jednocześnie na wszelkie związane z tym prawa i obowiązki, również na przyjęcie obowiązku prowadzenia spraw Spółki i związaną z tym odpowiedzialność wobec Spółki, wspólników, podmiotów trzecich, jak również Skarbu Państwa. Trafnie zdaniem WSA w Warszawie zatem wskazał DIAS, że wniosek o upadłość Spółki winien być złożony przez skarżącego najpóźniej w drugiej połowie 2011 r., bowiem w tym okresie utrwaliły się nieregulowane zobowiązania w podatku od towarów i usług, tymczasem wniosek taki nigdy nie został złożony. Wyrok ten w całości dostępny jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych (http://orzeczenia.nsa.gov.pl, dalej w skrócie CBOSA).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty