04.04.2024

Wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2024 r., sygn. III OSK 4142/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędziowie: Sędzia NSA Ewa Kwiecińska (spr.) Sędzia del. WSA Beata Jezielska Protokolant: asystent sędziego Olga Libiszewska po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 października 2020 r., sygn. akt II SA/Wa 2753/19 w sprawie ze skargi Z. F. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia (...) października 2019 r., nr (...) w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 5 października 2020 r., wydanym w sprawie o sygnaturze II SA/Wa 2753/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi Z.F. (dalej jako "skarżący"), na podstawie art. 145 § 1 pkt 1a i c ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. 2019 poz. 2325 ze zm.; dalej jako "p.p.s.a."), uchylił zaskarżoną decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] października 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy.

Jak wynika z akt sprawy, powyższy wyrok wydany został w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Zaskarżoną decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] października 2019 r., nr [...], na podstawie art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby

Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz.U. z 2019 r. poz. 288 ze zm.; dalej jako "ustawa zaopatrzeniowa") w zw. z art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm.; dalej jako "k.p.a.") odmówiono wyłączenia stosowania wobec skarżącego art. 15c, art. 22a i art. 24a ustawy zaopatrzeniowej. W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, że skarżącego zwolniono ze służby w Policji z dniem 6 czerwca 1992 r. Jego prawo do emerytury i renty inwalidzkiej zweryfikowano z uwzględnieniem odpowiednio art. 15c i 22a ustawy zaopatrzeniowej, nie wypłaca się przy tym renty inwalidzkiej z uwagi na posiadanie prawa do korzystniejszej emerytury. Instytut Pamięci Narodowej uznał służbę skarżącego w okresie od 1 stycznia 1984 r. do 31 lipca 1990 r. za pełnioną na rzecz totalitarnego państwa, o której mowa w art. 13b ustawy zaopatrzeniowej, przy czym służba ta pełniona była przez 6 lat i 7 miesięcy, zaś całkowity okres służby skarżącego wynosi 15 lat i 21 dni. W konsekwencji uznano, iż znaczna część służby (około 43,7%) była pełniona na rzecz totalitarnego państwa, a tym samym organ nie jest władny zastosować uprawnienie wynikające z art. 8a ust. 1 ustawy zaopatrzeniowej. Podkreślono, iż przesłanka krótkotrwałości służby przed 31 lipca 1990 r. dotyczy zarówno długości służby pełnionej na rzecz totalitarnego państwa, jak również stosunku okresu jej trwania do ogółu służby i powinno się wykazywać zdecydowaną przewagę tej drugiej, aby można by uznać służbę na rzecz totalitarnego państwa za "krótkotrwałą". Skarżący zaś niemal połowę służby pełnił na rzecz totalitarnego państwa. Podkreślono, że obie przesłanki muszą być spełnione łącznie, zaś niespełnienie choćby jednej z nich czyni bezcelową analizę potencjalnego spełnienia drugiej. Odniesiono się także do negowania przez skarżącego pełnienia służby na rzecz totalitarnego państwa, wskazując, że w ustawie zaopatrzeniowej przewidziano tryb ustalania faktu pełnienia przez daną osobę służby na rzecz totalitarnego państwa, kompetencję tę przypisując wyłącznie Instytutowi Pamięci Narodowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne