01.02.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 1 lutego 2024 r., sygn. II FSK 616/21

W postępowaniu dotyczącym ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za dany rok podatkowy kluczowe jest uprawdopodobnienie przez podatnika okoliczności umożliwiających skorzystanie z preferencji podatkowych wynikających z umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych przepisów umożliwiających obniżenie podatku. Uproszczony charakter takiego postępowania nie obliguje organu podatkowego do przeprowadzenia pełnego postępowania dowodowego analogicznego do postępowania wymiarowego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz Sędzia WSA del. Alicja Polańska Protokolant Renata Galińska-Gaweł po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 9 marca 2021 r. sygn. akt I SA/Gd 1157/20 w sprawie ze skargi T. C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 16 października 2020 r. nr 2201-IOD-2.4132.27.2020.6 w przedmiocie odmowy ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2020 rok 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od T. C. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 9 marca 2021 r., I SA/Gd 1157/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę T. C. (dalej: "skarżący", "strona") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z 16 października 2020 r. w przedmiocie odmowy ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2020 rok.

2. Jak wynika z uzasadnienia orzeczenia, w ocenie sądu pierwszej instancji w rozpoznawanej sprawie nie uprawdopodobniono okoliczności wykonywania przez skarżącego pracy na pokładzie statku morskiego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym, zatem nie zostały spełnione wszystkie przesłanki pozwalające stosować zapisy zawarte w art. 15 ust. 3 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Singapuru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Singapurze 4 listopada 2012 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 443, dalej: "Umowa").

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty