22.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.664.2023.1.NF

Podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT przekazania pracownikom kart „A” oraz prawo do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem kart „A”.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

·podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT przekazania pracownikom kart „A” oraz

·prawa do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem kart „A”.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów na terytorium Polski, bez względu na źródło ich osiągania. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT).

Na podstawie przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z dnia 4 marca 1994 r. (t. j. z dnia 7 kwietnia 2022 r., Dz. U. z 2022 r. poz. 923 ze zm., dalej: ustawa o ZFŚS), Spółka utworzyła i prowadzi Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (dalej: ZFŚS).

Spółka nabywa od zewnętrznego kontrahenta karty „A”, które przeznaczone są dla pracowników Spółki oraz osób współpracujących ze Spółką (w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych).

Nabycie kart „A” dokonywane jest wg następującego schematu:

1.Spółka dokonując zakupu kart „A” finansuje go każdorazowo w 10% ze swoich środków obrotowych, w 90% natomiast ze środków ZFŚS. Faktura za nabywane karty wystawiana jest na Spółkę.

2.Następnie Spółka przekazuje karty pracownikom oraz osobom współpracującym w taki sposób, że w zależności od kryterium dochodowego (socjalnego) pracownik/współpracownik obciążany jest odpłatnością za kartę. Może to być zarówno odpłatność całkowita – 100%, jak i odpłatność częściowa np. 40% lub 30%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne