21.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.67.2024.1.KL

Możliwości opodatkowania sprzedaży używanych towarów (markowa odzież i akcesoria odzieżowe, w tym torebki) przy zastosowaniu procedury VAT-marża.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 12 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania sprzedaży używanych towarów (markowa odzież i akcesoria odzieżowe, w tym torebki) przy zastosowaniu procedury VAT-marża.

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (…) w zakresie PKD 47.91.Z (sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet). Asortyment stanowią rzeczy używane (markowa odzież i akcesoria odzieżowe, w tym torebki).

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca dokonuje zakupu towarów używanych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej poprzez portale internetowe (…), bądź bezpośrednio – zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Towary będące przedmiotem zakupu (i dalszej odsprzedaży) stanowią towar używany w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym: „przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112)”.

Towary zakupione w przedstawiony powyżej sposób będą podlegać dalszej odsprzedaży jako towar handlowy. Ponieważ osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie są zobowiązane do wystawiania dokumentów sprzedaży, a dodatkowo Wnioskodawca nie ma możliwości wymagać takich dokumentów od osób fizycznych (co ze względów organizacyjnych jest skomplikowane i wręcz niemożliwe), Wnioskodawca nie będzie w zdecydowanej większości przypadków posiadać dokumentów sporządzonych i podpisanych przez takie osoby. W konsekwencji, mając na uwadze, iż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej/niebędące podatnikami podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej – nie są zobowiązane do wystawiania dokumentów sprzedaży, Wnioskodawca nie będzie w stanie uzyskać dokumentów na zakup towarów, a także nie uzyska danych sprzedawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne