22.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.919.2023.2.AB

Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz utrata możliwości zwolnienia podmiotowego w związku z transakcją sprzedaży lokalu przekraczającą 200.000 złotych

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz utraty możliwości zwolnienia podmiotowego w związku z transakcją sprzedaży lokalu przekraczającą 200.000 złotych.

Uzupełnili go Państwo 22 lutego 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca, będąc spółką prawa handlowego, zajmującą się zawodowo sprzedażą i kupowaniem nieruchomości, w dniu 26 stycznia 2021 roku zawarł przed notariuszem w formie aktu notarialnego umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży, [dalej jako: „umowa”], ze spółką prawa handlowego, zajmującą się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, usługami deweloperskimi, [dalej jako: „Deweloper”]. Na mocy zawartej umowy Wnioskodawca oraz Deweloper ustanowili odrębną własność lokalu mieszkalnego, [dalej jako: „Lokal”], a następnie Deweloper przeniósł na Wnioskodawcę prawo własności Lokalu wraz z przypisanym do niego udziałem w nieruchomości wspólnej za określoną w umowie cenę, wliczając w to podatek od towarów i usług w stawce 8%. Zgodnie z § 6 ust. 1 i 3 umowy, wydanie oraz odbiór techniczny Lokalu miało nastąpić najpóźniej do dnia 28 stycznia 2022 roku. Z kolei zawiadomienie Dewelopera o zakończeniu prac wykończeniowych miało nastąpić najpóźniej do 30 czerwca 2022 roku. Następnie, w dniu 21 września 2022 roku Wnioskodawca zawarł przed notariuszem w formie aktu notarialnego umowę sprzedaży Lokalu, [dalej jako: „umowa sprzedaży”], z osobami fizycznymi, przenosząc na tych ostatnich prawo własności do Lokalu, wraz z przypisanym do niego udziałem w nieruchomości wspólnej za określoną w § 5 umowy sprzedaży cenę, wliczając w to podatek od towarów i usług w stawce 8%. Przyjęta wysokość podatku od towarów i usług została określona w treści aktu notarialnego stanowiącego umowę sprzedaży przez omyłkę. W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, wspomniana stawka podatku nie mogła mieć zastosowania do dokonanej transakcji i nie została rozliczona przez Wnioskodawcę z uwagi na fakt, że na dzień zawierania umowy oraz umowy sprzedaży Wnioskodawca nie był zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 96 ustawy o VAT, korzystając jednocześnie ze zwolnienia podmiotowego przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne