14.04.2022 Podatki

Przedawnienie zobowiązań podatkowych - Wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2022 r., sygn. I FSK 2614/21

Przedawnienie zobowiązania podatkowego zachodzi z mocy prawa i powoduje ustanie powinności podatkowej, natomiast wszczęcie postępowania o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie, oddziałujące na bieg terminu przedawnienia, nie może mieć charakteru pozorowanego i musi być poparte dowodami jednoznacznie wiążącymi to postępowanie z niewykonaniem zobowiązania podatkowego, którego dotyczy.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA del. Adam Nita (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 14 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 września 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 431/21 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 30 listopada 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2014 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

W zaskarżonym wyroku z 2 września 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 431/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (zwany dalej Sądem I instancji) orzekał na skutek skargi wniesionej przez A. K. (w dalszej części uzasadnienia określanego jako Podatnik, Strona lub Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (zwanego dalej Organem odwoławczym lub Organem II instancji) z 30 listopada 2020 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2014 r. Czyniąc to, Sąd I instancji uchylił zaskarżoną decyzję oraz zasądził na rzecz Strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco. Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. (w dalszej części uzasadnienia określany jako Organ I instancji lub NUS) w swojej decyzji z 12 lutego 2020 r., określił Podatnikowi zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług za I, II, IV kwartał 2014 r. oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za II i III kwartał 2014 r. Stało się tak, ponieważ Organ I instancji zakwestionował rzeczywisty charakter transakcji realizowanych przez Stronę we wskazanym czasie. Zapatrywanie to podzielił Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, który w swojej decyzji z 30 listopada 2020 r. utrzymał w mocy decyzję NUS.

W swoim rozstrzygnięciu Organ odwoławczy odniósł się także do materii przedawnienia zobowiązania podatkowego. Czyniąc to, wskazał on że w przedmiotowej sprawie skutek w postaci upływu terminu przedawnienia powinien co do zasady nastąpić 31 grudnia 2019 r. Jednocześnie jednak Dyrektor Izby Administracji Skarbowej zwrócił uwagę na fakt zawieszenia biegu terminu przedawnienia – okoliczność wskazaną w art. 70 § 6 pkt 1 Ordynacji podatkowej. NUS, działając na podstawie art. 70c w zw. z art. 70 § 6 pkt 1 Ordynacji podatkowej, pismem z 29 października 2019 r., zawiadomił pełnomocnika Strony, że z dniem 23 października 2019 r. nastąpiło zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług za I, II, III i IV kwartał 2014 r. W związku z tym, skonkretyzowana powinność podatkowa Podatnika nie wygasła na skutek upływu czasu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne