18.07.2023 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 18 lipca 2023 r., sygn. II GZ 259/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż po rozpoznaniu w dniu 18 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia M. P. Sp. z o.o. w G. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 kwietnia 2023 r., sygn. akt VI SA/Wa 8327/22 w zakresie odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi V. I. Sp. z o.o., Sp. j. w W. na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 4 października 2022 r., nr DPK.WUP.6060.95.2022.23 w przedmiocie ustalenia kwoty podziału w pokryciu dopłaty do kosztów świadczenia usługi powszechnej postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowieniem z dnia 7 kwietnia 2023 r., odmówił wstrzymania wykonania objętej skargą V. I. Sp. z o.o., Sp. j. w W. decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 4 października 2022 r., w przedmiocie ustalenia kwoty podziału w pokryciu dopłaty do kosztów świadczenia usługi powszechnej.

Sąd I instancji wskazał, że we wniesionej przez stronę skardze zawarty został wniosek o wstrzymanie wykonania powołanej decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Strona w argumentacji żądania podniosła, że wobec nieprawidłowości zaskarżonej decyzji oraz konieczności stwierdzenia jej nieważności, wstrzymanie jej natychmiastowego wykonania jest w niniejszej sprawie niezbędne. Skarżąca podniosła, że ewentualne jej wykonanie wywoła trudne do usunięcia skutki gdyż egzekucja kwoty 54.682,10 zł spowoduje niewątpliwie sama w sobie znaczną szkodę. W zakresie trudnych do odwrócenia skutków skarżąca podniosłą, że ewentualne odzyskanie przez stronę wyegzekwowanej szkody wymagać będzie pełnego trybu skargowego związanego z rozpoznaniem sprawy, co już samo w sobie wskazuje na wystąpienie trudnych do odwrócenia skutków zarówno w sensie prawnym jak i faktycznym. Strona wskazała ponadto na szkodę w postaci utraconych korzyści i spadku wartości nabywczej kwot nominalnych.

Sąd I instancji wskazując na art. 61 § 1 i 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 259, dalej: p.p.s.a.), stwierdził, że w ramach wniosku brak było szerszego uzasadnienia wskazującego na istnienie przesłanek uzasadniających wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. Argumentacja wskazująca na niebezpieczeństwo wystąpienia trudnych do odwrócenia skutków, była zdaniem Sądu, bardzo ogólnikowa i nie pozwalała na obiektywne określenie sytuacji skarżącej spółki względem orzeczonej kwoty dopłaty. Sąd stwierdził przy tym, że strona nie przedstawiła jakichkolwiek dokumentów obrazujących sytuację finansową spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty