12.01.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2023 r., sygn. II GSK 446/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Marek Krawczak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 października 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 1706/21 w sprawie ze skargi U. w O. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 19 marca 2021 r. nr 79/15/2021/Ub w przedmiocie stwierdzenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz U. w O. 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 października 2021 r., sygn. akt VI SA/Wa 1706/21 uwzględnił skargę U. w O. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 19 marca 2021 r., w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, w pkt. 1 uchylając zaskarżoną decyzję, w pkt. 2 umarzając postępowanie administracyjne, a w pkt. 3 orzekając o kosztach postępowania.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W dniu 7 października 2020 r. do Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wpłynął wniosek ZUS Oddział w Olsztynie o wydanie decyzji stwierdzającej objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym J. S. (dalej jako: "Uczestnik", "Ubezpieczony"), z tytułu umów cywilnoprawnych zawartych z U. w O. zrealizowanych od 25 kwietnia 2016 r. do 6 czerwca 2016 r. oraz 5 lipca 2016 r.

Decyzją z dnia 19 marca 2021 r., Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia stwierdził, że Uczestnik podlegał obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego od 25 kwietnia 2016 r. do 6 czerwca 2016 r. oraz 5 lipca 2016 r. Organ wskazał, że umowy wiążące strony, określone jako "umowa o dzieło" w istocie, z uwagi na charakter i zakres, były umowami o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Przedmiotem zawartej umowy było wykonanie recenzji w postępowaniu habilitacyjnym pracownika [...] dr P. P. Z treści zawartej umowy wynika m.in., że: a) dzieło objęte niniejszą umową jest przedmiotem prawa autorskiego zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (§ 1 ust. 2 umowy); b) Wykonawca oświadcza, że posiada wiedzę, umiejętności, możliwości techniczne oraz uprawnienia konieczne do wykonania dzieła (§ 1 ust. 3 umowy); c) Wykonawca zobowiązuje się wykonać dzieło z dołożeniem należytej staranności i w sposób zgodny z umową (§ 1 ust. 4 umowy); d) odbiór dzieła nastąpi w formie protokołu odbioru (§ 5 ust. 1 umowy); e) Wykonawcy za wykonanie dzieła zgodnie z umową, przysługuje od Zamawiającego wynagrodzenie w kwocie: 2156 zł brutto (§ 6 ust. 1 umowy). Organ wskazał, że z protokołu odbioru dzieła wynika, że Wykonawca przedstawił dzieło w formie pisemnej i dzieło zostało wykonane zgodnie z umową.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne