11.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.31.2024.1.AD

Umowa darowizny, której przedmiotem będzie nieruchomość obciążona ograniczonym prawem rzeczowym w postaci nieodpłatnego dożywotniego użytkowania lub nieodpłatnej dożywotniej służebności mieszkania nie podlega pcc na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) upcc.

Interpretacja indywidualnastanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 stycznia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 5 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy darowizny obciążonej nieodpłatnym dożywotnim użytkowaniem lub nieodpłatną dożywotnią służebnością mieszkania.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Właściciel nieruchomości położonej na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej zamierza w drodze umowy darowizny przenieść własność nieruchomości na rzecz osoby trzeciej. Na przedmiotowej nieruchomości zostało uprzednio ustanowione na rzecz innej osoby trzeciej ograniczone prawo rzeczowe w postaci nieodpłatnego dożywotniego użytkowania lub nieodpłatnej dożywotniej służebności mieszkania. Umowa darowizny jest zawierana w formie aktu notarialnego przed Panią jako notariuszem. Pełni Pani też funkcję płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych. Darowizna nie wiąże się z żadną inną umową (przejęciem długu), jej stroną nie jest osoba uprawniona z ww. użytkowania lub służebności. Przedmiotowe użytkowanie lub służebność jest jedynie odnotowywana w treści aktu notarialnego, głównie poprzez przytoczenie treści księgi wieczystej darowanej nieruchomości.

Pytania

 1. Czy sporządzenie aktu notarialnego, którym dokonana zostanie darowizna nieruchomości obciążonej nieodpłatnym dożywotnim użytkowaniem lub nieodpłatną dożywotnią służebnością mieszkania, powoduje, że Pani jako notariusz jest zobowiązana pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne