08.11.2023

Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. II OSK 293/21

Zgodnie z przepisami prawa geologicznego i górniczego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego powinien uwzględniać udokumentowane złoża kopalin oraz określać granice i sposób zagospodarowania terenów górniczych, a brak takiego uwzględnienia może stanowić podstawę do stwierdzenia nieważności uchwały dotyczącej planu w tej części. W konsekwencji obciąża to gminę obowiązkiem sporządzenia lub aktualizacji planu w przypadku wydania koncesji na wydobycie na danym terenie. 

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 23 września 2020 r. sygn. akt II SA/Gd 103/17 w sprawie ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w P. na uchwałę Rady Gminy P. z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentu obrębu geodezyjnego [...], gmina P. I. oddala skargę kasacyjną; II. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 września 2020 r., sygn. akt II SA/Gd 103/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, uwzględniając skargę C. sp. z o.o. w P., stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy P. z dnia [...] grudnia 2006 r., nr [...], w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania [...], w częściach obejmujących: § 5 ust. 3 pkt 6, § 7 karty terenu nr 13 nr strefy 45.P,U i karty terenu nr 16 nr terenu 028.KD w odniesieniu do działki [...] położonej w gminie P., w miejscowości S., dla której Sąd Rejonowy [...], Wydział III Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą nr [...].

W ocenie Sądu, skarżąca Spółka jako użytkownik wieczysty nieruchomości stanowiącej ww. działkę, objętej planem wykazała, że jej interes prawny został naruszony zaskarżoną uchwałą. Z dokumentacji zgromadzonej w sprawie wynika, że na ww. działce zlokalizowane jest złoże piasku i piasku ze żwirem, które objęte jest aktualną decyzją udzielającą skarżącej koncesji na wydobywanie tych kopalin do 31 grudnia 2022 r. Tymczasem treść planu miejscowego całkowicie pomija, że m.in. na ww. działce występuje udokumentowane złoże kopalin "P." oraz nie uwzględnia uprawnienia do jego eksploatacji, które posiada skarżąca Spółka w ramach aktualnej koncesji. Wobec tego, skarżąca ma realne trudności z uzyskaniem pozytywnej opinii właściwego organu dla planu ruchu zakładu górniczego, wymaganej przepisami art. 108 ust. 6b ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2020 r. poz. 1064), zwanej dalej "p.g.g. z 2011 r.", albowiem kryterium opinii jest nienaruszanie zamierzoną działalnością przeznaczenia lub sposobu korzystania z nieruchomości określonego w art. 7, czyli wynikającego z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz odrębnych przepisów. Skarżąca potwierdziła, przedłożonymi dokumentami, że nie może wykonywać przysługujących jej uprawnień związanych z eksploatacją złoża "P.".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne