28.06.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2022 r., sygn. II GSK 265/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Andrzej Kuba Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej (...) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 października 2018 r. sygn. akt VI SA/Wa 797/18 w sprawie ze skargi (...) na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia (...)r., nr (...) w przedmiocie określenia zakresu naruszenia przepisów dotyczących działalności pocztowej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od (...)na rzecz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 października 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 797/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę I. z siedzibą w K. (dalej: Spółka, skarżąca) na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (dalej: organ) z dnia 23 lutego 2018 r., nr DRP.WKP.46.5.2016.41 DRP.WKP.46.3.2016, w przedmiocie niezachowania tajemnicy pocztowej.

Od przedmiotowego wyroku Spółka złożyła skargę kasacyjną, wnosząc o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd pierwszej instancji oraz o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych, zarzucając zaskarżonemu wyrokowi:

1) Naruszenie prawa materialnego, tj. art. 41 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2188, dalej u.p.p.) przez ich niewłaściwe zastosowanie i uznanie, że uszkodzenie trzech przesyłek listowych stanowi "otwieranie zamkniętych przesyłek pocztowych lub zapoznawanie się z ich treścią" oraz umożliwianie osobom nieuprawnionym podejmowania działań mających na celu wykonywanie czynności polegających na otwieraniu zamkniętych przesyłek pocztowych lub zapoznawanie się z ich treścią;

2) Naruszenie prawa materialnego, tj. art. 41 ust. 6 u.p.p. przez jego niewłaściwe zastosowanie i nieuwzględnienie kryteriów uzasadnionych względów technicznych lub ekonomicznych przy zabezpieczaniu urządzeń i obiektów wykorzystywanych przy świadczeniu usług pocztowych oraz zbiorów danych przed ujawnieniem tajemnicy pocztowej;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp