29.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.11.2024.1.MM

Czy pożyczka udzielona przez spółkę opodatkowaną ryczałtem od dochodów spółek (estoński CIT) na rzecz jej wspólnika lub podmiotu powiązanego ze wspólnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, udzielona przy zachowaniu warunków rynkowych, tj. z uwzględnieniem przepisów Rozdziału 1A Ustawy o CIT, która przeznaczona będzie na realizację celów inwestycyjnych, a nie związana z dystrybucją zysku na rzecz wspólnika lub podmiotu powiązanego ze wspólnikiem, będzie zakwalifikowana jako ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 1 Ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z (tego samego dnia) o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy pożyczka udzielona przez spółkę opodatkowaną ryczałtem od dochodów spółek (estoński CIT) na rzecz jej wspólnika lub podmiotu powiązanego ze wspólnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, udzielona przy zachowaniu warunków rynkowych, tj. z uwzględnieniem przepisów Rozdziału 1A Ustawy o CIT, która przeznaczona będzie na realizacje celów inwestycyjnych, a nie związana z dystrybucją zysku na rzecz wspólnika lub podmiotu powiązanego ze wspólnikiem, będzie zakwalifikowana jako ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 1 Ustawy o CIT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą prawną, działającą w formie spółki komandytowej - X spółka komandytowa z siedzibą w Łodzi wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: (...), której akta rejestrowe przechowywane są w Sądzie Rejonowym dla (...) (dalej jako: „Wnioskodawca”). Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym Polski, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od osiąganych na terytorium Polski dochodów. Spółka prowadzi działalność gospodarczą, zajmującą się (...). Wnioskodawca korzysta obecnie z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek (dalej jako: „ryczałt” lub „estoński CIT”) uregulowanego w Rozdziale 6B ustawy o CIT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne